В свое решение от четвъртък Европейският съд в Люксембург постанови, че функционалностите на компютърните програми, както и езиците за програмиране не могат да бъдат разглеждани като обект на авторското право.
Решението е по съдебния иск на американската компания SAS Institute срещу британската World Programming Limited (WPL). Първата е разработила софтуерен пакет за обработка и анализ на данни, като един от неговите ключови компоненти се е оказал езикът за програмиране SAS. WPL от своя страна е пуснала системата World Programming, която позволява създаването, редактирането и пускането на програми на езика SAS.
Това е и причината за жалбата на SAS Institute срещу британската компания, по обвинение в нарушение на нейната интелектуална собственост. Със своето решение обаче Европейският съд отказа да удовлетвори жалбата на американската фирма, с мотивите, че WPL е закупила легално пакета SAS и съответстващата документация, което е позволило на компанията да създаде система с аналогични възможности.
Според постановлението на съда, „Купувачът на софтуерния лиценз има право да изучава и тества програмата, за да разбере идеите и принципите, които лежат в основата й“. Според съдиите, ако действието на законите за авторско право се пренесе върху функциите на програмите, това ще доведе до „монополизация на идеи“ и ще забави техническия прогрес.