„Щастлив съм, че България се ангажира толкова сериозно и Европейската комисия е готова да ви окаже подкрепа в политиката за въвеждане на електромобили”. Това заяви вицепрезидентът на Европейската комисия и комисар по промишлеността и предприемачеството Антонио Таяни, който присъства на специализираната конференция „Електромобилите-предизвикателствата на новата мобилност”, организирана под патронажа на премиера Бойко Борисов. Таяни подчерта, че страната ни е една от членките на Европейския съюз присъединила се към инициативата за стандартизация на зареждащите системи за електрическите автомобили.
„Да се ангажирате с въвеждането на тази политика е голямо предизвикателство, което ще донесе само ползи на България и така още веднъж страната ви ще бъде на челните места”, заяви комисар Таяни. Той подчерта, че сред основните цели е опитът за развитие на мрежа от предприятия за производство на електромобили. „В тази област ще можем да използваме инвестиции не само от ЕС, но и извън съюза. Необходимо е обаче още днес да започнем да работим в научноизследователската и развояна дейност, по отношение на различните системи”, допълни еврокомисарят по промишлеността и предприемачеството. Той поясни, че ЕК е изготвила документ във връзка с иновационните технологии в областта на малкия и среден бизнес.“Препоръчвам ви да се ангажирате в това партньорство с цел иновации”, допълни комисарят.
„България има много добра програма и смятам, че с изграждането на метрото, въвеждането на електрическите автомобили и автобуси ще бъдат постигнати резултатите, залегнали във философията за намаляване на вредните емисии”, заяви комисар Таяни.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков отбеляза, че по време на специализирания форум са представени редица технически и пазарни практики за развитие на електромобили, както и проекти за развитие на производството в България. „Ще обединим усилията на институциите, за да предложим истински модел за стимулиране на тази индустрия”, допълни министър Трайков.
„България произвежда големи количества електроенергия, част от която не може да бъде експлоатирана и продавана. Около 25-30 % от тази енергия би могла да се използва за зареждане на транспорта”, изтъкан премиерът Бойко Борисов. Той подчерта, пред участниците в конференцията, че развитието на електормобилния транспорт в страната ни вече предизвиква сериозен инвеститорски интерес, какъвто има и по отношение на изграждането на фотоволтаици и ветропаркове. „Когато говорим за електричество, чистота на въздуха, рационален съвременен транспорт, трябва да обърнем внимание на изграждането на метрото и съвременна жп линия в България”, допълни министър-председателят Бойко Борисов. Той поясни, че с помощта на комисар Таяни проектът за столичното метро е вписан в плановете на Европейския съюз.