Ако вече сте решили да стартирате бизнес това ще е един от първите важни въпроси, на които ще трябва да си отговорите. Вие вероятно имате хубава идея, открили сте пазарна ниша, кипите от ентусиазъм и имате визия за проекта, който ще развивате. Веднага обаче на дневен ред идва въпросът: каква юридическа форма да изберете за да официализирате дейността си?
Може и да не сте се замисляли по този въпрос и да сте изцяло фокусирани върху самата дейност, но няма как да избегнете юридическата и административна страна на бизнеса. Затова в следващите редове ще ви представим най-популярните юридически форми с техните предимства и недостатъци.
ЕТ (Едноличен търговец)
Това е най-лесната и бърза възможност да регистрираме търговски субект, поради което и много предприемачи залагат на нея, особено ако ще правят нещо малко – например квартално кафене или фирма за хамалски услуги.
Проблемът при тази юридическа форма е, че някои партньори и клиенти не гледат сериозно на нея и това може да се окаже достатъчна причина да изберат ваш конкурент. И докато това е по-скоро имиджов аспект, то съществува и един много по-сериозен проблем – едноличният търговец носи цялата възможна отговорност, включително с личното си имущество. Този фактор е от важно значение и е добре още със старта на дейността да мислите за тези неща. Вие може и да вярвате, че бизнесът ще потръгне и проблеми няма да има, но трябва да предвидите и негативен развой на нещата. Затова е важно собствеността ви да е максимално защитена.
ООД (Дружество с ограничена отговорност)
Това е най-предпочитания тип регистрация на фирма и най-голям брой предприемачи избират именно нея. Основните й предимства са лесната регистрация, ограничената отговорност (както си личи и от името), както и фактът, че броят на осигуряваните лица при по-ограничен мащаб на дейността може да се сведе до един управител. Същевременно при бързо разширяване на бизнеса ООД формата може да предложи всичко необходимо за управление на голямо дружество с много служители и големи активи.
Регистрира се относително лесно, като таксите са около 200 лв., а началният капитал на едно ООД може да бъде минимум 2 лева. Това обаче не значи, че трябва да е толкова, защото трябва да имате предвид, че първоначалният капитал е необходим при закупуването на машини, оборудване, автомобили, стока или други първоначални активи и ресурси за извършване на дейността. Затова ако сте регистрирали фирмата с 2 лв. капитал и през първите няколко месеца нямате достатъчно приходи, може да се окаже, че нямате възможност да придобиете важни активи – или поне не официално през дружеството.
По отношение на отговорността обаче ООД-то безспорно има важно предимство. При него съдружниците не носят отговорност със своето лично имущество при съдебни искове или при друг неблагоприятен развой. От една страна това може да доведе до нелоялни практики, при които фирми нарушават закона и след това дори и да бъдат осъдени, пострадалата страна не може да си възстанови щетите, тъй като те са кухи, а собствениците им просто не носят отговорност.
Има обаче и една положителна страна, която законодателите в повечето страни по света са сметнали за много по-значима – ограничаването на отговорността стимулира предприемачеството и дава на основателите на бизнес необходимото спокойствие, че те не рискуват своето жилище или други лични активи. А това от своя страна води до разкриване на работни места, плащане на повече данъци, повече инвестиции и като цяло – стимулиране на икономиката.
ЕООД (Еднолично дружество с ограничена отговорност)
Това е вариант на ООД, при който цялата собственост е на едно физическо или юридическо лице. Съответно и повечето основни положения по регистрацията, оперирането и отговорността на такова дружество са сходни с тези при ООД.
АД (Акционерно дружество)
Докато дружество с ограничена отговорност може да регистрира всеки млад ентусиаст, който иска да се занимава с предприемачество, но не е много наясно какво ще прави, то АД е за сериозни проекти и за бизнесмени, които планират да развиват по-мащабна дейност. Тук началният капитал при регистрация трябва да е минимум 50 000 лв., от които 25% трябва да бъдат внесени в момента на регистрацията. Структурата на управление също е по-сложна и най-често тази юридическа форма е предпочитаният избор за по-големи компании – производствени предприятия, банки, телекомуникационни оператори и др.