130 млн. лева са изпрани през енергетиката. Особено опасна е тенденцията тези пари да се перат през дейности и инвестиции в енергийния сектор, подкрепяни от правителствата и спонсорирани с европейски пари. Това заяви заместник-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев на кръгла маса на тема „Национална сигурност – стратегически обхват на престъпността“, съобщи Стандарт НЮЗ.
По думите на зам.-министъра организираната престъпност е мотивирана да препере парите си и да ги легализира през този екологично чист бизнес.
МВР активно работи по тези „бизнесмени“, за да стигнат те до правосъдната система, заяви Димитър Георгиев и обясни, че България е под натиска на международни престъпни мрежи, занимаващи се с пране на пари и трафик на хора.
В същото време на приетия днес от Европейския парламент доклад за изразходването на европейските средства, отпуснати на България, Словакия и Литва за извеждане от експлоатация на ядрени мощности се подчертава, че компенсациите, които България получава за спрените реактори в АЕЦ „Козлодуй“ трябва да са обект на повече прозрачност и по-задълбочен контрол от европейските институции.
Докладчик е румънският евродепутат от Европейската народна партия Мариан Маринеску, според когото у нас твърде много от парите се харчат за нови енергийни проекти, предаде БНР.
Сумите, отпуснати на трите страни, са огромни и надхвърлят значително всички първоначални оценки, затова е нужен повече контрол как се харчат те, е основната теза в доклада. Най-много пари са дадени на Литва – милиард и 367 милиона евро за 2 спрени реактора. Следва България с близо 868 милиона за 4-те малки блока в Козлодуй, най-малко – 613 милиона евро за два затворени реактора е взела Словакия.
Няма достатъчно прозрачност как се изразходват парите, а вече има закъснения в извеждането от експлоатация на реакторите, за които са отпуснати те, твърди докладчикът. Конкретно за България той отбелязва с тревога, че твърде големи суми се харчат за енергийни проекти, настоява Европейската комисия да наблюдава този процес, и призовава по-голям дял от средствата да се насочат за пълното извеждане от експлоатация на спрените блокове.
Докладът предвижда още Европейската комисия да сформира специален орган, който да наблюдава финализирането на този процес в трите страни при ясно определени срокове, както и начина, по които се изразходват парите за него. Комисията ще трябва и да докладва ежегодно пред Парламента за резултатите. Извършените досега одити са недостатъчни по брой и обхват, пише още в доклада. Затова Европейската сметна палата трябва да направи пълен одит дали парите се използват по предназначение, как се провеждат тръжните процедури и дали има злоупотреби, наложили намеса на Европейската служба за борба с измамите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *