Електронните спортове – една нестандартна бизнес възможност

Александър Александров

Понятието „професионален геймър“ (progamer) едва ли все още е познато на много хора. Въпреки това, то става все по-популярно сред тийнейджърите днес, благодарение на обещанието, че може да им даде идеалния начин на живот – възможност да печелят пари, като играят видеоигри. Звучи чудесно за стотиците запалени по игрите младежи, но истината е, че поне в България електронните спортове тепърва изгряват като професионална сфера и ще трябва да извървят дълъг път преди да могат да предложат възможност за стабилни приходи на най-добрите играчи в различните дисциплини. Към момента броят на спортните клубове у нас е много малък, в гейм общностите цари пълен хаос, а спонсорите, които са склонни да експериментират посредством турнири или отбори по професионален гейминг все още са малко. Добрата новина е, че всичко това се променя макар и бавно, този нов вид спорт трупа все повечепочитатели и се очаква през следващите няколко години да покаже пълния си капацитет. Което означава, че предприемачите, заложили на електронните спортове днес, биха могли да започнат да печелят дивиденти още през тази или следващата година. Именно за тях в следващите редове ще се опитаме да опишем, какво се случва в сектора.

Игрите

Най-популярните прогейм дисциплини са класическите стратегии Starcraft и Warcraft III, екшъните Counter Strike и Call Of Duty, футболните симулатори Pro Evolution Soccer и FIFA, както и ролевата игра DotA, която е променена форма на Warcraft III. Докато първите две обаче бяха в центъра на вниманието преди две – три години, то днес се наблюдава известен спад в популярността им, а може би единствената игра с потенциал за организация на мащабни турнири към момента е Counter Strike. Това обаче е междинен период и очакванията са именно през 2010 г. картите в сектора да бъдат раздадени отново с излизането на няколко нови серии от популярните заглавия и най-вече – на Starcraft II. Именно тази игра се очаква да даде нов тласък на гейминг сцената през новата година и спортните клубове в сектора вече се готвят да сформират отбори по нея. Заслужава да се отбележи също налагането на онлайн многопотребителската вселена World of Warcraft като електронен спорт и увеличеният брой турнири по тази дисциплина.

Прави впечатление, че за разлика от традиционните видове спорт, състезанията по видеоигри имат изключително комерсиална основа и самите инструменти на надпреварата – игри и конзоли – са запазени марки на частни корпорации. Нещо, което не може да се каже например за футболната или баскетболна топка, ракетите за тенис на маса или шахматните фигури. Това определя и някои особености на електронните спортове, като например, че появата на нова дисциплина се свързва тясно с фирмената политика на големи компании, като Blizzard или Valve, а организациите само следват потребителския интерес, организирайки турнири по най-популярните игри.

Клубовете

Повечето геймъри, участващи в турнири у нас, все още са неорганизирани и играят обединени в неформални отбори. Все пак има и няколко официални организации, които са регистрирани като спортни клубове и могат да предложат на спонсорите значително по-голяма сигурност и постоянство в отношенията. Най-известните в гейм общността са Innerfire, Head Shot BG и MD Games, а добрата новина е, че броят на спортните клубове, макар и бавно, се увеличава  и в бъдеще предстои именно те да заемат централно място в развитието на електронните спортове. Регистрацията на спортен клуб, като юридическо лице с нестопанска цел не е сложна, изисква се стандартен набор от документи (Устав, Протокол от учредително събрание, спесимен на председателя на Управителния съвет и др.), а общите разходи не надхвърлят 150 лв. В случай, че го регистрирате за осъществяване на дейност в частна полза, ще можете да завършвате счетоводната година на печалба и реално ще имате една функционираща бизнес организация. Разбира се повечето дейности, като организация на спортни мероприятия и др., могат да се извършват и от ООД, ЕТ или др. тип фирма.

Турнирите

Тъй като при електронните спортове липсва една световна асоциация на националните федерации, по подобие на ФИФА при футбола или ФИДЕ при шахмата например, при тях се наблюдава и една голяма празнина, когато говорим за официално световно първенство или аналогични континентални надпревари. Не, че няма големи международни прояви, които да претендират за тези наименования.Но те не са възникнали по подобие на другите спортове, като инициатива на една структура, създадена след обединение на националните федерации, които пък са структури на клубовете в съответните държави. Моделът при професионалният гейминг е точно наобратно – световното първенство World Cyber Games и другите големи международни турнири са инициативи на частни компании, които сами си избират националните партньори на принцип, наподобяващ по-скоро лицензирането. Тоест, посоката е от горе – надолу, а не обрано, както се е случило в исторически план с футбола, волейбола, басктетбола, леката и тежка атлетика и т.н. И самите наименования „световно първенство“, „европейско първенство“ или „федерация“ са взаимствани от традиционния спорт, но не са изпълнене със същия смисъл.

У нас турнирите по електронен спорт също са по инициатива на отделни организации – спортните клубове, федерации или частни фирми, и макар да има кандидати за етикета „национално първенство“ все още е трудно еднозначно да бъде избрана подобна проява. Турнирите се делят на online и LAN (т.е. – такива, в които играчите се срещат по Интернет и такива, при които всички участници се събират на едно място). Ако се заемете с организацията на такива събития, можете в идеалния случай да печелите по няколко хиляди лева на турнир, стига обаче да изберете подходяща дисциплина, да направите добър ПР на събитието, както и да определите хубав награден фонд. Приходите могат да дойдат от такси за участие на играчите, както и от спонсори, а разходите ще са за компютърна зала, награден фонд, презентационна и озвучителна техника и др.

Федерациите

В България гейм федерациите са две – Българска федерация по електронен спорт и Българска федерация по компютърни и конзолни спортове. Подобно на международние гейм организации, и българските са създадени не като обединение на по-малките единици – спортни клубове, а изключително като хомогенни частни организации. Т.е. – въпреки че тези структури се наричат федерации, всъщност федеративният принцип не е спазен. Това обаче предстои скоро да се промени, тъй като на очакваното през март общо събрание на Българската федерация по компютърни и конзолни спортове в нея ще влязат като нови членове всички действащи спортни клубове в страната и реално ще бъде поставена основата на развитието на професионалния гейминг като организиран спорт.

Перспективи

Ако описаното по-горе обединение на спортните клубове се случи, това ще промени изцяло правилата на играта и можем с основание да очакваме увеличаване на интереса към електронните спортове от страна както на геймърите, така и на спонсорите. Една реално действаща федерация, обединяваща клубовете в сектора, би спомогнала за въвеждане на стандарти, ранглисти и общи правила, които биха направили този спорт много по-интересен за предприемачи, търсещи нови възможности да вложат парите си. Не на последно място това ще допринесе и за по-голямата популярност на този спорт, придавайки целенасоченост на ПР усилията на отделните участници в него. Освен това сред функциите на новата федерация ще бъде и подкрепата за регистрацията на нови клубове, което ще улесни много от неформалните гейм отбори да се превърнат в реално действащи организации.

Тези очаквани промени у нас, съчетани с появата на нови видеоигри, обещаващи бързо да се превърнат в прогейминг дисциплини в световен мащаб, гарантират, че годината ще е интересна за любителите на електронни спортове. А ако станем свидетели и на дългоочакваното излизане от икономическата криза, вероятно и средствата, влагани от спонсорите в гейм събития и отбори ще се увеличат значително. Тоест – ако сте решили да вложите своето време в комбинация с не много финансови средства в нещо ново и нестандартно, сега е най-подходящият момент да заложите на професионалния гейминг.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *