Експертни съвети за къртене на бетон

 

Много често при мащабни ремонти на сгради е наложително да се кърти бетон или желязобетон. На открито се действа с механизиран къртач, като например мини багер, но в закрити помещения се ползват ръчни пневматични или електрически инструменти. Те са доста тежки и големи и не всеки може да борави с тях. Самата техническа работа по разбиването е много шумна, бавна и дори сложна на моменти, затова се изискват определени знания относно конструкцията и структурата на повърхността, която се обработва.

Всъщност няма как сами вкъщи с подръчни средства да решим да къртим бетон или желязобетонни конструкции. Такова къртене е изключително трудоемко и се нуждае от професионална техника и експретни знания и опит. Почти невъзможно е да се разбият желязобетонни елементи без големи и мощни машини. Поради тази причина подобен тип работа винаги трябва да бъде доверена на специалисти. Ако все пак смятате, че разполагате с достатъчно умения и опит сами да се захванете с къртене на беон, ви предлагаме да прочетете някои специфики, които е хубаво да имате предвид.

Най-важно е да използвате предпазни средства, които включват: работни обувки с метални бомбета, защитни очила, каска за главата, ръкавици, тапи за уши и подходящи за тази дейност работни дрехи. Ако няколко са хората, които разбиват бетон, трябва да са застанали на разумно разстояние един от друг, за да се предпазят от случайно летящите отломки или изпускане на някоя от машините.

Къртенето на бетон се започва от края на стената, като се правят отвори на малки разстояния един от друг. Отворите трябва да са дълбоки до 80 процента от общата дълбочина. След това участъците между вече пробитите отвори се разбиват с пневматичен или елеткрически чук. Препоръчително е размерите на откъртените парчета да са около 30х30 см, за да бъде по-лесно последващото им почистване и извозване.

Когато се разрушават желязобетонни конструкции, трябва да се започне разбиване около и между металните елементи. След това на малки парчета се разрязват оголените железа с ъглошлайф или електрически или пневматични ножици. Задължително отломките от къртене както на бетон, така и на желязобетон трябва да се изхвърлят само в специални метални контейнери. Когато работата се извършва на по-горни етажи, отломките трябва да се слагат в специално изградени вертикални тунели. Често големи проблеми създават вдигането на прахоляк и по-малките отпадъци, които се получават. Тези проблеми могат частично или напълно да се преодолеят, като се загради ремонтираният участък със защитна завеса и редовно се пръска с вода.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *