От гледна точка на финансовата привлекателност и бизнес средата България има добри
позиции в сферата на аутсорсинга, но развитието на качеството на работната сила е в
застой. Аутсорсинг бизнесът може да се превърне в един от важните двигатели на икономически растеж в България.Развитието на аутсорсинга е заложено в проекта за нова икономическа стратегия на страната, която ще бъде представена до две-три седмици. Това каза зам.-министърът на икономиката Евгени Ангелов при откриването
на конференцията “Аутсорсинг 2011 – Посоки на развитие, ползи и рискове”, организирана от в.„Пари”.
По време на конференцията бяха представени резултатите от проучванията на A.Т.Kearney и SееNews за аутсорсинг пазара в региона и в частност в България. България запазва конкурентните си предимства пред държавите от ЦИЕ и Азия, но губи позициите си пред балтийските държави, показва анализът на международната консултантска компания A.T.Kearney за 2011 г. Европейски компании, които аутсорсват в държави от Северна Африка обмислят да се пренасочат към пазари с по-нисък риск в Източна Европа.

Основните конкурентни предимства на България в сферата на аутсорсинга са свързани с политическата стабилност, членството в Европейския съюз, близостта до държави от Европа, данъчното облагане.
„От гледна точка на финансовата привлекателност и бизнес средата България има добри позиции в сферата на аутсорсинга. Единственото, което е в застой, е развитието на качеството на работната сила”, констатира Петър Бришимов от A.T. Kearney.

Водещи аутсорсинг компании, представители на бизнеса и консултанти се обединиха около позицията, че най-големите предизвикателства пред аутсорсинг бизнеса в България са свързани с намирането на квалифицирани кадри, постигането на растеж и диверсифицирането на услуги и клиенти.

Основен ключов момент е да се разработи държавна програма за развитие на аутсорсинга, включително и в сферата на образованието, която да е част от национална стратегия. Представителите на сектора на аутсорсинг услуги настояха бъдещите мерки, предприети от държавата, да включват данъчни облекчения, опростяване на разходите за осигуровки или предоставяне на държавни субсидии за наем на офиси в градове извън столицата, провеждане на образователна реформа, така че кадрите да са по-пазарно ориентирани.

Мениджърите разчитат на държавата и за да получават повече работни ангажименти от нейните структури. Те посочват, че в други страни, като САЩ и Холандия именно държавата е най-големият възложител на аутсорсинг бизнеса. У нас публичният сектор има дял от около 6% в поръчките на аутсорсинговите компании, показва проучването на SeeNews.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *