След повече от месец лакардии около данъчните закони, най-после нормативите успяха да „кацнат“ в някакъв окончателен вид в Народното събрание. Впрочем, това е повече от нормално, защото само след около седмица в деловодството на парламента ще бъде внесен и държавния бюджет, а както знаем тези неща вървят ръка за ръка.
При други обстоятелства би било загуба на време, ако припомним на уважаемия читател предизборните обещания на новата власт. Само че, дебатът в парламентарната Комисия по бюджет и финанси, състоял се на 22 октомври определено налага подобна инициатива. Едва ли има някой, който да не си спомня публичните декларации на ГЕРБ относно съкращаването на сроковете за връщане на ДДС. Това бе една от точките, по които ГЕРБ, СДС и ДСБ имаха пълно съгласие. И партньорите на управляващите внесоха своите предложения в тази насока. Само че нямаше кой да ги подкрепи. С изключение на… Румен Овчаров, който изненадващо даде своя глас в подкрепа на законопроекта внесен от синия депутат Ваньо Шарков и група народни представители. Според данъчните пък, страната ни е намерила правилния баланс и е опасно той да бъде нарушен. Подчинените на Красимир Стефанов обявиха, че във Франция възстановяват косвения налог за не по-малко от 90 дни, а в Германия и Испания това се случва само веднъж в годината. Друг въпрос е дали България трябва да се сравнява с тях…
По-интересното около измененията в Закона за ДДС е, че новата власт „не вижда нищо лошо в това всички търговци на територията на страната да си закупят нови касови апарати за своя сметка“. По-конкретно, става дума за предложените от кабинета мерки за борба със сивата икономика, които задължават всички фискални устройства да бъдат свързани с Националната агенция по приходите (НАП). „Според записаните изменения в Закона за ДДС се въвежда дистанционна връзка на фискалните устройства с НАП. В момента такова свързване има само в големите търговски вериги, но не и в малките обекти, където всъщност се извършва контрабандата“, посочи още преди седмица финансовия министър Симеон Дянков. Според данъчни служители, идеята е не НАП да отчита всяка една транзакция, покупка или продажба. Целта е да бъде подпомогнато прякото наблюдение на търговските обекти. За пример бе посочено, че когато инспектори от приходната администрация държат под око определен обект, оборотът му се вдига поне 10 пъти. С новата система, ако оборотът се засича на всеки две седмици, няма как изведнъж да падне наполовина, посочиха експертите.
Бившият финансов министър Пламен Орешарски обаче не можа да види общото между дистанционната връзка на НАП с касовите апарати и отчитането на оборотите на обектите. Представител на данъчната служба обясни, че след въвеждането на тази мярка, информацията от фискалните устройства няма да може да се манипулира.
Съгласно законопроекта на Министерски съвет, който депутатите подкрепиха, фирмите вече няма да могат да ползват данъчен кредит за най-големите 4 x 4 автомобили. В момента дружествата имат възможност да си възстановят косвения налог при покупка на коли с 6 + 1 места, ако посочат, че возилото е товарно. С новите корекции в норматива, които предлага кабинета, предприятията ще могат да теглят данъчен кредит, ако возилото е 9 плюс 1 места. Целта е да се затвори вратичка за неправомерно източване на ДДС от хазната, тъй като много от въпросните „големи“ автомобили се регистрират като служебни, но се употребяват като лични.
И въпреки че финансист номер едно увери, че промените по данъчните закони ще бъдат по-скоро козметични, се оказа точно обратното – нормативите бяха подложени на сериозна дисекция. А Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) не прави изключение. Така например се въвежда условието, че за да се ползва преференцията с данъци да не се облагат приходите от продажбата на единствен имот, е задължително този имот да се притежава повече от три години. Идеята е по този начин да не се дава възможност на спекулантите с недвижимости да ползват закона за избягване на облагането на приходите им от сделки.
Повод за дебати стана отмяната на облекченията за млади семейства с ипотечни кредити. Бонусът се изразяваше в намаляване на основата за облагане с данък с направени през годината лихвени плащания по ипотечен кредит, при определени условия. Според законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) това трябва да се направи… със задна дата. Мотивът е, че съществуващите разпоредби не са прецизни, което ще затрудни и дори направи невъзможно прилагането им. Освен това в са образувани преписки в Комисията за защита от дискриминация за наличие на дискриминация по признаци възраст и семейно положение.
Нека припомним, че тази идея бе лансирана от НДСВ и приета с пълно мнозинство от кабинета“Станишев“. С нея сумата на годишната данъчна основа трябваше да се намалява с направените през годината лихвени плащания върху 100 хил. лв. по ипотечни кредити на семейства, които имат граждански брак и един от съпрузите е на възраст до 35 години. Това облекчение бе предвидено при условие, че ипотекираният имот е единственото жилище за семейството. Според сметките на експерти излиза, че за семейство, изтеглило кредит от 50 хил. евро за 20 години, което за една година внася лихви приблизително от 7800 лв. и единият от съпрузите работи на трудов договор с брутна заплата от 1000 лв. на месец (или 12 хил. лв. за година), данъчните облекчения в случая ще възлизат на приблизително 780 лв. на година. За да се възползват от облекчението, младите семейства трябва да приложат към годишната си данъчна декларация копие от свидетелството за сключен граждански брак, справка за имотното си състояние, копие на договор за ипотечен кредит, погасителен план и документи, удостоверяващи направените вноски. Което на практика означава, че до момента никой не се е възползвал от поправката „Милен Велчев“ тъй като годишните данъчни декларации за 2009-а се подават от началото на 2010 година.
Бившият председател на бюджетната комисия и депутат от БСП Румен Овчаров не подкрепи искането на кабинета. „Какво като има преписки!? Текстът не бил достатъчно ясен, добре, дайте да го изясним. Точно сега в момента, в който кризата е в най-тежката си фаза, се отказваме от едно облекчение, което беше въведено само преди година“, заяви Овчаров. Заместник-министъра на финансите Владислва Горанов обаче посочи, че ефектът от тази мярка, приета от предишния кабинет, е със спорен ефект и е само хипотеза колко души реално биха се възползвали от нея. Според сметките на финансовото министерство това би струвала на хазната около 70 млн. лева.
Още от първото обсъждане на данъчните закони вече е ясно, че ошашавените граждани за поредна година ще се лутат сред нормативите, за да разберат какво и как дължат на държавата.