Държавните мъже приеха днес на първо четене промените в Търговския закон, внесени от Министерски съвет, с които изискуемият капитал за регистриране на дружество с ограничена отговорност (ООД) се намалява от сегашните 5000 лв. на 2 лева. Депутатите от левицата Петър Димитров и Анна Янева също са внесли в деловодството на парламента подобно предложение. Трети проект за промени – на депутатите от Синята коалиция Мартин Димитров и Ваньо Шарков, пък предвижда капиталът за регистрация на ООД да е 100 лева. Любопитното е, че и трите документа са били подкрепени на първо четене в пленарната зала.
Според мотивите на Министерския съвет „с прилагането на тази мярка нивото на предприемачество в България ще се повиши, което означава повече работни места, както и предлагането на нови услуги и стоки“. В проекта е записано още, че отпада изискването за вписване на дружеството в търговския регистър при ефективно внесен най-малко 35% от изискуемия минимален капитал.
От левицата напомниха, че внесеното от новото правителство предложение е идентично на предложението, което правителството на тройната коалиция е направила още в предишното народно събрание. Само дето тогава те не успяха да гласуват собствените си корекции в нормативите. Нека отново припомни, че бившият министър на на икономиката и енергетиката Петър Димитров събра през пролетта медиите, за да им каже, че ще внесе законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон, с който се цели при регистрация на ООД да се внасят… само 100 лева. И предложението наистина бе внесено, но не и гласувано. Сходният текст на опозицията пък бе отхвърлен от мнозинството с мотива, че уставния капитал служи за гаранция на кредиторите…
„Групата на Синята коалиция ще подкрепи предложението за минимален капитал за учредяване на ООД. Внесохме такова предложение още в предишния парламент. Няма европейска директива, която да ограничава тази реформа. Няма разумна причина този текст да не бъде приложен в действие. Смятам, че ако се приеме два лева да бъде минималният капитал, то той не трябва да се внася изобщо в банка. Всички или повечето страни са направили тази реформа – Черна гора, Македония, Сърбия. Според изследване на Световната банка от 181 изследвани страни се оказва, че в 84 изцяло липсва изискване за първоначален капитал, а по показателя сума на минималния капитал за започване на бизнес, отнесена към брутния национален доход на човек от населението, България е на 145 място в класацията с 47.8%“, зави лидерът на СДС Мартин Димитров. Той предложи и трите законопроекта да бъдат подкрепени и обединени, тъй като мотивите в тях са идентични.