Дара Христова, dara@newbusiness.bg
материала е от 13 брой (30 ноември 2009 година)
Нови касови апарати от 2010 г.
По неофициални данни в България има около 220 хил. фирми, регистрирани по Закона за данъка върху добавената стойност. Всяка една от тях, след влизане на закона за ДДС в сила ще трябва да добави към касовият си апарат специално устройство, с което да се осъществи дистанционна връзка с Националната агенция за приходите (НАП), реши парламента. „Това ще струва около 100-150 лв. на търговците. Машинката е голяма колкото кутия цигари и ще се прикрепя към фискалното устройство. Новите касови апарати имат вградени системи. В Сърбия въведоха тази марка още преди 4 години. В момента Италия и Гърция правят същото. У нас 60-70% от касовите апарати могат да се адаптират към новите изисквания“, обясни Васил Панов от НАП. Предложението на Мартин Димитров, това да важи само за дружества с годишен оборот над 500 хил. лв. беше отхвърлено. „Нека намерим разумен компромис! Натоварваме излишно хората. Подобна мярка е въведена само в Сърбия. Значи това не е толкова добра политика, щом не е масова практика в Европейския съюз. Не бива да настройваме малкия бизнес срещу българския парламент!“, посочи той.
От записаното в закона стана ясно още, че финансовото министерство трябва да изготви наредба, която да регламентира как ще стане самото свързване, а срокът за въвеждане дистанционната връзка връзка с НАП се определя от финансовия министър и може да бъде не по-кратък от 6 месеца и не по-дълъг от две години след влизането в сила на наредбата.
Освен това, фирмите, рекламиращи в ИНТЕРНЕТ също ще трябва да се съобразяват с промените в закона за ДДС. Според новите текстове на регистрация по ДДС подлежи всяко данъчно задължено лице, което получава услуги с място на изпълнение в страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя. Според експерти това означава, че ако някоя фирма рекламира в ИНТЕРНЕТ, но доставчикът (например „Гугъл Уърд“) е в друга държава, до седем дни след получаване на фактура от чуждестранна фирма, българският рекламодател трябва да се регистрира по ДДС. На практика всяка новорегистрирана фирма, ако желае да се рекламира в най-голямата световна рекламна мрежа, трябва да предвиди съответните съпътстващи разходи за по-скъпа счетоводна отчетност, за разлика от сега действащия режим (еднократно плащане на дължим данък по реда на чл.91, ал.3).
От приетите промени стана ясно още, че данъчните могат да прекратят регистрацията по ДДС на всяко лице, което не уведоми приходната администрация за промяна в декларирания електронен адрес (електронна поща). Регистрация ще бъде отказана и на тези, които не посочат „и-мейл“ за кореспонденция за период по-дълъг от от три месеца от възникване на задължението за уведомяване.
Фирмите вече няма да могат да ползват данъчен кредит за най-големите автомобили. В момента дружествата имат възможност да си възстановят косвения налог при покупка на коли с 6 + 1 места, ако посочат, че возилото е товарно. С новите корекции в закона, които депутатите приеха, предприятията ще могат да теглят данъчен кредит, ако возилото е 9 плюс 1 места. Целта е да се затвори вратичка за неправомерно източване на ДДС от хазната, тъй като много от въпросните „големи“ автомобили се регистрират като служебни, но се употребяват като лични. Тези обаче, които закупят товарни коли според старите критерии до края на годината, ще бъдат в заварено положение и ще могат да теглят данъчен кредит.
Търговците на цигари със задължителна регистрация по ДДС
Догодина кутия „Виктори“ще струва 4.40 лв., вместо сегашните 3.40 лева. Това показват сметките на финансовото министерство за новите акцизни ставки, които окончателно приеха депутатите. От записаното в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) стана ясно, че през 2010-а специфичния акциз на папиросите ще бъде 101 лв. на 1000 къса, вместо предложението на кабинета за 74 лв. на 1000 къса. Пропорционалният акциз става 23 на сто от продажната цена, вместо предлаганите от кабинета 36 процента. Минималният общ акциз върху тютюневите изделия от 2010 ще бъде 151 лв. на 1000 къса, а не както настояваха подчинените на Дянков 137 лв. на 1000 къса. Казано по друг начин, по-евтините марки ще поскъпнат двойно, докато за по-луксозните ще се плаща с около 30% отгоре. Така кутия „Шипка“ или „Хасково“ ще струва 3.76 лв., вместо 2.30 лв., както е в момента.
„Това драстично увеличение на акциза е грешка! Редица страни отложиха вдигането на косвения налог, защото това би довело до значителен ръст на контрабандата. Увеличението на ставките няма да ограничи тютюнопушенето. Просто пушачите ще минат на по-нисък клас цигари, или ще се ориентират към нелегална стока. Освен това, подобна мярка е вредна за „Булгартабак“, защото е изгодно единствено за цигарите марка „Виктори“, за останалите продукти на холдинга, това увеличение е пагубно!“, заяви депутатът от БСП Коренлия Нинова.
Според новите промени в ЗАДС всеки, който продава цигари трябва да бъде регистриран по ДДС. Това е подробно записано в чл. 100а, а който не спази разпоредбите го чакат тежки санкции. Търговците имат срок да изпълнят нововъведенията до 1 април 2010 година. Тези от тях, които не се регистрират по Закона за данъка върху добавената стойност ще трябва да платят глоба от 15 000 лв. до 50 000 лв., имуществена санкция от 50 000 лв. до 100 000 лева. Освен това ще им бъде отнето разрешителното за продажба на акцизните стоки за 1 година, а тютюневите изделия в обекта ще бъдат отнети в полза на държавата. От БСП обаче отново се възпротивиха срешу този текст. Въпреки че само преди година именно те въведоха подобно задължение за търговците на цигари и само месец след това, го отмениха, създавайки огромен хаос в данъчната администрация. „Тези санкции са твърде сериозни. И не са съобразени по никакъв начин с реалността. Интересно ми е кой от дребните търговци по селата ще се регистрира по ДДС. По този начин принуждавате хората от малките населени места да тичат до близкия град, за да си купят цигари, само защото в селото няма регистриран по ДДС продавач на папироси“, каза заместник председателя на парламентарната грипа на БСП Александър Радославов.
Шефът на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова обаче му обясни, че всъщност санкциите са взети от Закона за тютюневите изделия и важат само за лицата, които не спазват нормативните разпоредби.
В крайна сметка, ГЕРБ все пак спази обещанието си да не пипа акцизът на алкохола. След като премиера лично помоли депутатите, те решиха да не вдигат акциза за ракия, водка и подобните им. Така косвения налог за спиртните напитки си остава на същите нива от тази година (1100 лв. за хектолитър). Явно в парламента обичат и бира, защото се отказаха и от намерението си да вдигнат и акциза за газираното пиво. Първоначалната идея бе косвения налог за бирата да скочи от 1.50 лева на 2.20 лева за хектолитър.
И ГЕРБ не можа да „изсветли“ приятелските заеми
Според приетите от парламента изменения в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, отпада данъчното облекчение за млади семейства, което се изразява в намаляване на основата за облагане с данък с направени през годината лихвени плащания по ипотечен кредит, при определени условия. Само дето се оказа, че тук депутатите са стъпили накриво… Изведнъж обаче на премиера му дойде друг акъл и реши да намине лично до Народното събрание, за да уведоми съпартийците си, че всъщност… това облкечение за млади семейства е важна антикризисна мярка и ще подпомогне новобрачните двойки с непосилни ипотечни заеми. Уви обаче закъсня и когато се появи спорната точка вече бе отхвърлена от мнозинството. Сега за обратното връщане на преференцията ще се търсят други варианти. Заместник председателя на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Димитър Главчев обясни че вероятно това ще стане с текст в преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет.
Чрез това облекчение, сумата на годишната данъчна основа се намалява с направените през годината лихвени плащания върху 100 хил. лв. по ипотечни кредити на семейства, които имат граждански брак и един от съпрузите е на възраст до 35 години. Облекчението бе предвидено при условие, че ипотекираният имот е единственото жилище за семейството. Според сметките на експерти излиза, че за семейство, изтеглило кредит от 50 хил. евро за 20 години, което за една година внася лихви приблизително от 7800 лв. и единият от съпрузите работи на трудов договор с брутна заплата от 1000 лв. на месец (или 12 хил. лв. за година), данъчните облекчения в случая ще възлизат на приблизително 780 лв. на година. За да се възползват от облекчението, младите семейства трябва да приложат към годишната си данъчна декларация копие от свидетелството за сключен граждански брак, справка за имотното си състояние, копие на договор за ипотечен кредит, погасителен план и документи, удостоверяващи направените вноски. Което на практика означава, че до момента никой не се е възползвал от поправката „Милен Велчев“ тъй като годишните данъчни декларации за 2009-а се подават от началото на 2010 година.
С промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица се поставя и край на „безданъчната“ търговия с жилищни имоти. В момента всяко частно лице има право да купи и продаде един жилищен имот без да се взема под внимание времето, през което го е притежавал, което доведе до злоупотреби – покупка и в рамките на седмица продажба. Депутатите решиха това да може да става, само ако имотът е притежаван над три години. По-интересното обаче е, че депутатите отхвърлиха в пленарната зала предложението на кабинета да се обявяват в годишната данъчна декларация т.нар. приятелски заеми над 5000 лева. Въпреки че през изминалите месеци имаше не малко изказвания от страна на управляващите точно в обратната насока.
По данни на НАП общият размер на отпуснатите заеми между физически лица е 2.7 млрд. лв., и почти всички се сключват, за да се избегне плащането на данъци. Въпреки това парламента отхвърли два пъти точката, която регламентира задължителното деклариране на приятелските кредити. Причината била, че текстът има нужда от прецизиране, защото не било уточнено от какъв период и колко години назад физическите лица трябва да посочат заемите си. Впрочем и предишното правителство смело обещаваше, че ще извади приятелските заеми на светло, но така и не намери време за 4 години да „изчисти“ неточностите около казуса.
През 2010-а земеделските производители ще бъдат обложени с 10% данък върху общия доход. В момента те са освободени от този налог. Като частична компенсация депутатите решиха да вдигнат нормативно признатите им разходи до 60 процента.
Пада долната граница за данък сгради
Депутатите окончателно намалиха долната граница на данък сгради от 0.5 промила на хиляда на 0.1 промила с промени в Закона за местните данъци и такси. Първоначалната идея беше минимумът на налога да е 0.3 на 1000 от данъчната оценка на имота. Проектът на кабинета, приет на второ четене в парламентарната Комисия по бюджет и финанси предвижда още горната граница на данъка върху недвижимите имоти да се увеличи от 2 на хиляда до 2.5 на хиляда от данъчната оценка. Според текстовете се вдига и летвата за определяне на размера на налога и при възмездно придобиване на имущество от 2.6 на 3 на сто от данъчната оценка. В момента данъкът е в границите от 1.3 до 2.6 процента. Мотивът е да бъдат събрани повече средства в общинските бюджети. Предложението на депутата от ГЕРБ Димитър Главчев, минималния налог да е 0.1 процента, бе прието. Според Алиосман Имамов от ДПС обаче това е твърде опасно, защото общините ще могат да свалят твърде драстично налозите си, което можело да се окаже твърде неблагоприятно за фиска.
Ще се плаща данък за имоти с данъчна оценка над 1680 лева, решиха още депутатите. Целта е малките общини да получат повече приходи с облагане на имоти с по-ниска стойност. Досега данък се дължеше за имоти с данъчна оценка над 2520 лева. Имамов призова депутатите да гласуват тази промяна да влезе в сила от 2011 година, но предложението му бе отхвърлено. По думите на председателя на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова в Община Смолян има 87 населени места с повечето от 37 400 броя имоти до 2520 лева, тоест повече от една трета от недвижимите имоти не плащат данък.
Освен това, с приетите промени се отменя и облекчението за земеделците, които досега не плащаха данък сгради за селскостопанските постройки. Те също вече ще дължат налог, но от 2010 г. Депутатите вдигнаха тавана за имотния налог, който могат да налагат общините. Сега максимумът е 2 промила, догодина става 2,5 на 1000.
Хазартни войни
Данъкът за хазарта от догодина ще бъде 15%, без значение от вида на игрите на късмета. Единната ставка обаче успя да внесе доста напрежение сред управляващите, техните партньори и опозицията, въпреки че предложението на „Синята коалиция“ за увеличаване на налога бе прието единодушно със 149 гласа „за“.
В момента за лотарийни игри, тото, лото ставката е 10%, а за организиране на хазартни игри, томболи, Бинго и Кено – данъкът е 12 процента. Данъкът се начислява на база стойността на направените залози. Първоначалната идея бе налогът да бъде 12% за всички игри на щастието, но след изненадващо посещение на премиера Бойко Борисов в парламента, депутатите гласуваха повишение на 15%, което впрочем миналата седмица парламентарната Комисия по бюджет и финанси… отхвърли. Новата ставка влиза в сила от 1 януари 2010 година. Очаква се увеличението на данъците върху тотото, лотото и залаганията в спортни състезания ще увеличи бюджетните приходи с 30 млн. лв, а от спортните съораъжения – с 18 млн. лв.
Депутатите определиха също и размерът на данъка върху хазартните съоръжения. За хазартен игрален автомат и съответно за всяко игрално място от него ще се плащат 500 лева на тримесечие. За съоръжения за осъществяване на залагания върху резултати от надбягвания с коне или кучета, също ще се дължат 500 лева на тримесечие за всяка машина. За рулетка в казино за игрална маса в хазната ще влизат 22 000 лева на тримесечие за всяко съоръжение. За друго игрално съоръжение в казино – 5 000 лева на тримесечие за всяко съоръжение.
С приетите на второ четене промени в Закона за корпоративното подоходно облагане фирмите без дейност няма да подават годишен отчет в НАП. Всъщност поправката се отнася само за данъчни цели, и не засяга задължението за публикуване на нулев отчет в Търговския регистър, както и задължението да се изготвят годишни финансови отчети за Националният статистически институт. Остава задължението да се подава нулева данъчна декларация. За сравнение едноличните търговци, които през годината нямат търговска дейност не са задължени да подават празна годишна данъчна декларация. Следователно, ефектът от тази мярка е само за данъчните служби, които няма да боравят с толкова много хартия.
Хазартни данъци 2009
През 2009 година оборотите в хазартния бизнес са паднали почти на половина спрямо 2008-а, съобщиха от Българската търговска асоциация на производителите и операторите в игралната индустрия (БТАПОИИ), при откриването на Второто балканско изложение на развлекателната индустрия. В следствие на това от януари до сега 60 игрални зали и едно казино са прекратили своята дейност и още толкова са обявили, че спират временно работа. Така към края на септември регистрираните действащите обекти у нас са били: 22 казина, 23 бинго зали и 975 игрални зали с автомати. Заради слабата посещаемост обаче собствениците на голяма част от тях са съкратили значително броя на машините си и са подменили някой от игрите, с такива, които носят по-големи приходи. Освен икономическата криза, сериозна причина за спада в производството са и промените в законодателствата на някои източноевропейски страни. В края на миналото лято един от най-големите потребители на игрално оборудване – Русия, наложи ограничения на хазарта, с изключение на четири специално обособени зони. Правителството на Украйна пък гласува пълна забрана на бизнеса със залагания и през август затвори всички зали и казина в страната.
Ще плащаме повече за адвокатските услуги
Адвокатските услуги за процесуално представителство окончателно ще бъдат облагани с косвен налог. Това гласят последните промени по Закона за данъка върху добавената стойност, който депутатите приеха на второ четене. Впрочем близо час и половина отне на народните представители да постигнат консенсус по този казус. Според някои специалисти това ще оскъпи твърде много юридическите услуги за процесуално представителство защото адвокатите ще трябва да дават повече пари за счетоводство. Юристи коментираха, че действително решението на парламента ще доведе до по-сериозен скок в цените.
Основния мотив на управляващите е, че Европейската комисия вече е изпратила уведомително писмо до България, в което се посочва, че тази преференция за процесуално представителство е в нарушение на директивата за Данъка върху добавена стойност. „Ако страната бъде осъдена, глобата ще бъде най-малко 2 млн. евро плюс ежедневна лихва“, обясни председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.