Люба Спасова
Никое зло не идва само… Особено, когато е намесена и държвата. Твърдението с пълна сила важи за прословутия Тръговски регистър, който се появи с амбицията да превърне живота на предприемача в песен, но всъщност ще се превърне в поредния му кошмар. Оказва се, че броят на фирмите, които все още не са извършили задължителната пререгистрация, е огромен, а срокът до края на 2010 година – крайно недостатъчен.
От началото на 2008-а до 1 февруари 2010-а общият брой на пререгистрираните търговци е едва 214 596. До края на определения от кабинета тригодишен срок през процедурата предстои да минат 1 104 813 дружества (според информация от регистъра на БУЛСТАТ). А това е сериозна бройка, дори ако се наложи една трета от тези фирми да бъдат закрити служебно. „Ако срокът не бъде удължен или не бъдат взети други мерки, възможно е в края на годината да се получат натрупвания, като държавата бъде принудена със служебни мерки да закрие тези предприятия, което ще струва милиони левове на бюджета, които никъде не са предвидени“, предупреди от парламентарната трибуна лидерът на СДС и председател на Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм Мартин Димитров, предричайки
истински апокалипсис за бизнеса.
Ето какво казва за процедурата по пререгистрация и Законът за търговския регистър. Разноските за производството по ликвидация са за сметка на търговеца. Членовете на управителните органи отговарят солидарно и неограничено за задълженията на търговеца, свързани с производството по ликвидация. За ликвидатор се назначава неограничено отговорен съдружник (при персонални дружества) или член на управителен орган (при капиталови дружества и кооперации). Ако такива лица не могат да бъдат открити в шестмесечен срок от прекратяването на дейността на търговеца, Агенцията по вписванията назначава служебно ликвидатор от списък на ликвидаторите към нея.
Важна подробност е, че когато имуществото на търговеца е недостатъчно за покриване на разноските по ликвидацията, те се поемат от агенцията за сметка на събираните такси по чл.12 (вписване и обявяване в търговския регистър, издаване на удостоверение; извършване на писмена справка, запазване на фирма, заверено копие на хартиен носител от електронен образец на заявление или приложения към него, предоставяне на базата данни или част от нея).
Служебно назначените ликвидатори трябва да приключат производството в шестмесечен срок от назначаването им.
Не е ясно обаче какво точно ще се случи с фирмите, които нямат никакво имущество
Според юристи само съдебните такси за заличаването на едноличен търговец, който не функционира, са около 100 лв., а за дружество с ограничена отговорност, което извършва търговска дейност – над 1000 лева. Самата процедура отнема в най-добрия случай шест месеца.
Работата е там, че когато на дадено предприятие бъде назначен ликвидатор, той се явява и негов управител. Тоест, трябва да получава заплата, а в зависимост от предмета на дейност на фирмата, сумата, върху която се осигурява, е най-малко между 350 и 600 лева. Юристите са категорични, че ликвидаторът трябва да плаща осигуровките си дори върху неплатената, но осчетоводена заплата. Освен това има риск някой от собствениците на дружеството да реши, че чрез принудителната ликвидация са му нанесени тежки щети, и да заведе дело срещу ликвидатора. Да не говорим, че изобщо не е ясно откъде Агенцията по вписванията ще намери пари, за да плати за отписването на толкова много фирми (защото по неофициална информация 80% от дружествата, които не са пререгистрирани, не извършват дейност и нямат никакво имущество). От друга страна, дори да бъдат наложени
солени глоби на търговците,
които не са се пререгистрирали (между 500 и 5000 лв., в зависимост от дружеството), това не би било достатъчно да покрие разноските по служебната им ликвидация. А не е тайна, че много хора съзнателно ще „изпуснат“ сроковете, просто защото смятат, че ще им излезе по-евтино и по-удобно да оставят тази работа на държавата.
При всички положения, докато схемата не бъде изяснена и не се уточни „кой пие и кой плаща“, най-добре е управляващите да удължат срока за пререгистрация на фирмите с поне една година. Това би им дало необходимото време, за да анализират и преценят кой е най-безболезненият вариант както за хазната, така и за данъкоплатеца. Другата възможност е да бъдат предприети законови промени, с които неизрядните търговци да бъдат принудени да поемат разноските по ликвидацията дори в случаите, когато дружеството им няма имущество или резерви. Въпросът е това да не стане в последния момент, защото иначе хаосът ще бъде огромен.
От началото на 2008-а до 1 февруари 2010-а общият брой на пререгистрираните търговци е едва 214 596.
За 2009 г. общият брой на пререгистрираните търговци е 78 696. Едноличните търговци са 35 984, събирателните дружества – 1190, командитните дружества – 8, дружествата с ограничена отговорност – 17 613, еднолични дружества с ограничена отговорност – 22 300, акционерни дружества – 850, еднолични акционерни дружества – 181, командитни дружества с акции – 1 брой, кооперативни предприятия – 511, клон на чуждестранни юридически лица – 54, и публични дружества – четири.
„За първия месец на 2010-а броят на пререгистрираните търговци е 7357, от които еднолични – 4402, събирателните дружества са 123, командитните 1 брой, дружествата с ограничена отговорност – 1130, едноличните дружества с ограничена отговорност – 1616, акционерните – 43, едноличните акционерни дружества – 5 броя, командитните с акции – 0, кооперативните предприятия – 31 броя, и клонове на чуждестранни юридически лица – 43 броя“, информира министър Попова.