Най-новата услуга, която е достъпна за клиентите на НАП от днес е подаването на декларации за облагане с корпоративни данъци по Интернет. За няколко часа вече имаме подадени около 30 декларации за облагане с корпоративни данъци по интернет. Както знаете, за да използват тази услуга, клиентите ни трябва да притежават електронен подпис или да упълномощят друг, който има електронен подпис, да подаде декларацията им вместо тях. Фирмите, които подадат декларация за облагане с корпоративни данъци по електронен път ползват отстъпка от 1% върху сумата от дължимия данък, но не повече от 1000 лв.
Още една нова услуга, която НАП ще предложи на своите клиенти от 10 февруари. Това е декларацията за облагане на доходите на физическите лица с баркод. Тази услуга дава възможност формулярът да бъде изтеглен от интернет страницата на НАП и да бъде попълнен „офлайн“. При разпечатването й се генерира т. нар. „баркод“, който съдържа цялата информация, попълнена от клиента в декларацията. Така че не е необходимо служителите на НАП ръчно да въвеждат данните от декларацията в системата, а директно при сканирането на баркода, данните се прехвърлят в информационната система на НАП. Освен това в полетата на декларацията са заложени допълнителни контроли, които гарантират, че няма да бъдат допуснати чисто технически грешки.
Използването на тази услуга гарантира на клиентите на НАП вярно и точно попълнена информация в декларация.
До момента са приети 16 347 декларации за облагане на доходите на физическите лица в цялата страна. От тях 641 са по електронен път. Напомняме ви, че всеки, който подаде декларацията си чрез интернет, подписана с електронен подпис, ползва отстъпка от 5% при заплащане на дължимия данък до 30 април 2010 г. Отново напомняме на нашите клиенти да не изчакват крайния срок, както и да използват алтернативните начини за подаване на декларации – чрез пощата с обратна разписка, на място срещу входящ номер в над 400 станции на „Български пощи“ в цялата страна, както и чрез интернет, подписани с електронен подпис.
От тази година здравноосигурителните права на лицата, които внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка се прекъсват ако не са внесли повече от три вноски за период от 36 месеца назад. Досега този период беше 12 месеца. В тази връзка само за първите 20 дни на януари офисите на НАП са посетили около 50 000 граждани, които са направили проверка на здравноосигурителния си статус.
От 1 февруари здравноосигурителният статус на българските граждани ще може да се проверява само чрез интернет страницата на НАП (www.nap.bg). И досега съществуваше такава възможност чрез сайта на НАП, но услугата се поддържаше от Националния осигурителен институт. Проверката на здравноосигурителния статус ще става по същия начин, както и досега – чрез ЕГН и попълване на код за спам контрол.
ВАЖНО!!!! Близо две трети от лицата, които подават декларации за облагане на доходите за физическите лица всяка година са самоосигуряващи се лица. Освен данъчна декларация самоосигуряващите се лица имат задължение да подават и две много важни осигурителни декларации – образец 1, която се подава ежемесечно и декларация образец 6, която се подава еднократно в срока на подаване на данъчната декларация – 30 април.
Данните на НАП показват, че някои самоосигуряващи се лица не подават осигурителни декларации образец 1 и образец 6, въпреки че са задължени да го правят. Санкцията за неподаване на осигурителни декларации в срок са глоба от 50 до 500 лв. за всеки отделен случай, а при повторно нарушение глобата е от 500 до 2000 лв.
В областта на социалното осигуряване тази година има много промени, които пряко засягат над 350 000 български граждани, които упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица.
Кои са самоосигуряващите се лица?
Самоосигуряващи се лица са:
- упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност по регистрация; (например журналисти, адвокати, консултанти, архитекти, експерт-счетоводители, одитори, нотариуси, частни съдебни изпълнители, лицензирани оценители и др.)
- Всички еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица-членове на неперсонифицирани дружества;
- регистрирани земеделски производители или тютюнопроизводители;
Какви декларации подават?
Самоосигуряващите се лица най-общо казано подават три вида осигурителни декларации – декларация за започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на трудовата дейност; декларация образец 1, която се подава всеки месец; и декларация образец 6 – веднъж годишно.
Декларация за започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на трудовата дейност
Самоосигуряващите се лица задължително подават декларация за започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която са регистрирани. Декларацията се подава в 7 дневен срок от започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на дейност. Тази декларация може да се подава всяка година до края на месец януари, ако самоосигуряващото се лице иска да промени вида на осигуряването си.
Образец ОКд-5 – Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице (410.5 kB)
Декларация образец 1
Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице“ се подава от самоосигуряващите се лица всеки месец – до 10 дни след като са платени дължимите осигурителни вноски или еднократно до 20 февруари 2010 г., ако се осигуряват само за фонд „Пенсии“ на Държавното обществено осигуряване.
Декларация образец 1 съдържа данни за социално, здравно осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване, Учителски пенсионен фонд, фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ на осигурените лица и облагаемия доход.
Декларация образец 6
Всички самоосигуряващи се лица имат задължение да подават еднократно в годината и декларация образец № 6. Тя съдържа данните за дължими осигурителни вноски на самоосигуряващите се лица. Декларация образец 6 се подава до 30 април. Това е и срокът, в който те са задължени да представят справки №1 и №2 от годишната данъчна декларация за облагане на доходите. Справки 1 и 2 служат за определяне на окончателния размер на осигурителния доход и окончателния размер на дължимите от тях задължителни осигурителни вноски.
Размери на осигурителни вноски за самоосигуряващи се лица
Дължимите осигурителни вноски за самоосигуряващите се лица се изчисляват върху избран осигурителен доход. Той не може да бъде по-малък от минималния осигурителен доход и не може да бъде по-голям от максималния осигурителен доход. Размерът на минималния и максималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се определя всяка година със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване.
От 1 януари 2010 г. минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се лица се повиши – от 260 лв. на 420 лв на месец, а за регистрираните земеделски и тютюнопроизводители повишението е от 130 лв. на 240 лв. Освен това през 2009 г. имаше облекчение за земеделските и тютюнопроизводителите, които извършват единствено земеделска дейност, да се осигуряват на 65 лв. От 2010 г. тази възможност отпада. Отпадна и възможността регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, които извършват единствено земеделска дейност и се осигуряват само във фонд „Пенсии“ на ДОО да внасят дължимите осигурителни вноски до 31 март на годината, следваща годината, за която се отнасят.
Самоосигуряващите се лица, които упражняват трудова дейност задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ и могат да изберат да се осигуряват и за фонд „Общо заболяване и майчинство“.
Самоосигуряващите се лица следва да имат предвид, че в случаите, в които при започване и възобновяване на трудова дейност не е подадена декларация за вида на осигуряване в 7-дневния срок, лицето подлежи на осигуряване само за фонд „Пенсии“.
Видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година с подаването на декларация по образец до края на месец януари на съответната година;
Самоосигуряващите се лица, родени преди 1 януари 1960 г.,:
- И се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, през 2010 г. трябва да заплатят вноски за фонд „Пенсии“ – 16% и 8% здравноосигурителна вноска, върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход за 2010 г.
- Избралите да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство трябва да внесат съответно 19,5% за фондове „Пенсии“ и „Общо заболяване и майчинство“ и 8% за здравно осигуряване, върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход за 2010 г.
Самоосигуряващите се лица, родените след 1 януари 1960 г.:
- И се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, трябва да преведат 11% за фонд „Пенсии“, 5% в универсален пенсионен фонд и 8% за здравно осигурителна вноска, върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход за 2010 г.
- Избралите да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство, трябва да платят 14,5% за фондове „Пенсии“ и „Общо заболяване и майчинство“, 5% в универсален пенсионен фонд и 8 на сто за здравно осигуряване върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход за 2010 г.
Най-важната промяна тази година в сравнение с 2009 г. е намаляване на вноската към фонд „Пенсии“. За родените преди 31 декември 1959 тя е 16% от дохода, докато през 2009 г. тя беше 18%. За родените след 1960 г. ставката през 2010г. е понижена от 13 на 11%.
ВАЖНО!!! От тази година всички самоосигуряващи се лица плащат своите данъци и осигурителни вноски в компетентната териториална дирекция на НАП по постоянен адрес на самоосигуряващото се лице. Какво означава това? Досега част от самоосигуряващите си лица (съдружници в търговски дружества) плащаха осигурителни вноски в компетентната дирекция на НАП чрез БУЛСТАТ на дружествата, а данъци в компетентната дирекция на НАП по ЕГН. Това означава, че ако компетентна териториална дирекция на търговското дружество е София, а постоянният адрес на съдружника, е например в Пазарджик, то той трябва вече да плаща своите данъци и задължителните осигурителни вноски – в Пазарджик. От тази година плащането на данъци и осигурителни вноски се уеднаквява.
Осигурителните вноски се внасят до 10 число на месеца следващ месеца, за който се отнасят.
Пример за това какви декларации подава и какви осигурителни вноски дължи едно самоосигуряващо се лице:
Да приемем, че нашето самоосигуряващо се лице е журналист, с постоянен адрес в град Плевен. Неговият месечен доход е по 1500 лв., роден е на 03. 05. 1956 г. и се осигурява за фонд „Пенсии“ и фонд „Общо заболяване и майчинство“
- През 2010 г.
- Трябва да подава:
§ Всеки месец – Декларация образец 1
§ Еднократно до 30 април 2010 г. – 1. Декларация образец 6 за дължимите осигурителни вноски за 2009 г. и 2. Годишна декларация за облагане на доходите на физическите лица за 2009 г.
o Трябва да плаща за осигурителни вноски всеки месец по 412,50 лв. до 10 число на месеца следващ месеца, за който се отнасят:
§ За фонд „Пенсии“ на ДОО – 16% върху 1500 лв. или 240 лв.
§ За фонд „Общо заболяване и майчинство“ – 3,5% върху 1500 лв. или 52,5 лв.
§ Здравноосигурителни вноски – 8% върху 1500 лв. или 120 лв.
o Трябва да плаща авансово на тримесечие данък върху доходите на физическите лица:
§ 71, 50 лв.
Нашият журналист трябва да превежда осигурителните си вноски по банковата сметка на офиса на НАП в Плевен.
Досега се коментираше само задължението на самоосигуряващите се лица за подаване на декларация образец 1 и 6. Важно е да се знае, че тези декларации се подават и от всички работодатели и осигурители.
Кой подава осигурителна Декларация образец 1
Декларация образец № 1 съдържа данни за социално, здравно осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване, Учителски пенсионен фонд, фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ на осигурените лица и облагаемия доход по ЗДДФЛ. Декларация образец № 1 се подава в компетентната териториална дирекция на НАП от:
- Работодатели, осигурители и техните клонове и поделения – за всеки календарен месец не по-късно от деня, следващ деня на възникване на последното задължение за внасяне на вноските за този месец, освен при изплащане на аванс, който не е единствено плащане за месеца;
- Самоосигуряващите се лица – не по-късно от 10 дни след внасянето на дължимите осигурителни вноски за съответния месец;
- Осигурителите и клоновете и поделенията им – за лицата, работещи без трудови правоотношения – не по-късно от 10 дни след изтичане на срока по чл. 7, ал. 6 КСО (до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат осигурителните вноски);
- Изпращащото ведомство (компетентния български държавен орган), посредника или работодателя в срок не по-късно от 10 дни след внасянето на осигурителните вноски за 1. морските лица; 2. изпратените за участие в международни мисии по реда на Закона за МВР; 3. лицата, изпратени на работа в чужбина от български посредник, работещите в международни органи или организации със съгласието на компетентните български държавни органи; 4. и съпругите/съпрузите на дългосрочно командированите служители в дипломатическа служба по време на задграничния им мандат.
- Националния осигурителен институт – за лицата, получаващи парични обезщетения за безработица, обезщетения от фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или обезщетенията на безработните съпруги (съпрузи) на военнослужещите, участващи в международни операции и мисии.
Кой подава осигурителна Декларация образец 6
- Декларация образец № 6 „Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ“ се подава от осигурителите, работодателите, клонове и поделения. Тя съдържа данни за дължимите осигурителни вноски за фондовете на Държавното обществено осигуряване (ДОО), Учителски пенсионен фонд, Допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и за удържания авансово данък върху доходите от трудови правоотношения на физическите лица. Декларацията се подава в компетентната териториална дирекция на НАП, но не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който е възникнало задължението за внасяне на вноските и данъка за съответния месец.
При попълване на данните се включва сумата на дължимите и/или внесени осигурителни вноски върху изплатените възнаграждения за работа без трудови правоотношения, към момента на подаване на декларацията.
В декларацията не се включват сумите, изплатени за дължими осигурителни вноски върху възнаграждения, отнасящи се за период преди 1 януари 2005 г.
- Декларация образец № 6 се подава и от самоосигуряващите се лица – еднократно до 30 април за дължимите осигурителни вноски за предходната календарна година.
- Декларацията не се подава от бюджетните предприятия с централизирано разплащане на осигурителните вноски.
Един месец да коригират данните в декларация образец 6 имат работодателите от 2010 г.
От 1 януари коригирането на декларациите образец 6, в която се вписват дължимите осигурителни вноски и удържания авансово данък върху доходите от трудови правоотношения на физическите лица, вече става в строго определен срок. За работодателите и осигурителите този срок за корекция е до края на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за подаване на декларацията. Това означава, че ако на 24 февруари осигурителят е изплатил трудовото възнаграждение и до края на същия месец е подал декларацията образец 6, корекциите по нея могат се правят не по-късно от края на март. До началото на тази година декларация образец 6 се коригираше без ограничение в срока, след изрично указание от НАП.
За самоосигуряващите се лица срокът за корекция на декларация образец 6 е до изтичането на срока на подаването им, тоест до 30 април на съответната година.
От тази година работодателите и осигурителите, клоновете и поделенията, които имат месечно повече от 40 осигурени лица подават декларации образци № 1, 3 и 6 само по Интернет, с електронен подпис.
Самоосигуряващите се лица – съдружници в търговски дружества плащат осигурителни вноски по ЕГН
От тази година всички самоосигуряващи се лица-съдружници в търговски дружества плащат осигурителни вноски в компетентната териториална структура на НАП по ЕГН, а не както беше до сега по БУЛСТАТ номер.
Досега съдружниците в търговски дружества плащаха осигурителни вноски в компетентната структура на НАП по БУЛСТАТ, а данъци в компетентните офиси на НАП по ЕГН.
Плащането на осигурителни вноски става само по банков път, с пощенски запис за плащане към бюджета или по Интернет. Осигурителните вноски се заплащат по банковите сметки на компетентните териториални структури на НАП.
Клиентите на НАП трябва да знаят, че при попълване на преводни нареждания към бюджета е необходимо да се напише точният размер и вид на осигурителните вноски, кодът за вид плащане, като задължително се посочва и периодът, за който се отнася плащането. Важно е да се отбележи, че при попълване на платежните документи самоосигуряващите се лица задължително попълват полето „ЕГН на задълженото лице“.
Списъкът на кодовете за видове плащане, както и номерата на банковите сметки на териториалните дирекции на НАП се намират в рубриката „Плащане“ на интернет страницата на агенцията (www.nap.bg).
Размери на осигурителни вноски за самоосигуряващи се лица
От 1 януари минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е 420 лв. Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители е 240 лв. Максималният месечен размер на осигурителния доход е 2000 лв.
- Размерите на дължимите осигурителни вноски за самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт (фонд „Пенсии“) от 1 януари е :
А) за родените преди 1 януари 1960 г. – 16 на сто за фонд „Пенсии“;
Б) за родените след 31 декември 1959 г. – 11 на сто за фонд „Пенсии“.
- За самоосигуряващите се, които са избрали да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт (фонд „Общо заболяване и майчинство“), осигурителните вноски от 1 януари са в следните размери:
А) за родените преди 1 януари 1960 г. – 19,5 на сто, от тях 16 на сто за фонд „Пенсии“ и 3,5 на сто за фонд „Общо заболяване и майчинство“.
Б) за родените след 31 декември 1959 г. – 14,5 на сто, от тях 11 на сто за фонд „Пенсии“, 3,5 на сто за фонд „Общо заболяване и майчинство“.
От 1 февруари 2010 г. всички български граждани ще могат да проверяват здравния си статус само чрез страницата на НАП на адрес www.nap.bg. Досега тази информация се проверяваше чрез информационната система на Националния осигурителен институт. Услугата ще бъде публикувана в рубриката „Електронни услуги“ на www.nap.bg и ще бъде активна от началото на февруари 2010 г. Проверката на здравния статус ще става по същия начин, както и до сега чрез въвеждане на Единен граждански номер или Личен номер на чужденец и код за спам контрол.
НАП напомня на своите клиенти, че от 2010 г. здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Периодът се брои до началото на месеца, предхождащ месеца, в който лицето потърси здравна помощ, платена от Националната здравноосигурителна каса. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими вноски.
От тази година лицата, които сами внасят здравноосигурителните си вноски и не са регистрирани като самоосигуряващи се (трайно безработни и не получават обезщетение от Бюрата по труда, не се осигуряват от държавата и др.), дължат месечно 16,80 лева за здравни вноски. Те се внасят до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.