Росен Цветков

Със сигурност сред най-важните преимущества на всеки млад предприемач при започването на бизнес е да знае в какво точно се впуска. Сиреч, кои са конкурентите му, каква фирма са регистрирали и с какъв предмет на дейност е тя, какъв е капиталът на конкурентното дружество, кои са собствениците и съдружниците в него (ако има такива), кога са започнали работа и т.н. Добрата новина е, че вече е възможно да получите цялата тази информация накуп, при това напълно безплатно.
Отговорът се нарича справка в електронния вариант на Търговския регистър, в който фигурират почти всички фирми, развиващи търговска дейност на територията на страната. Казваме почти всички, тъй като в края на тази година изтича крайният срок за пререгистрация на действащите дружества. Точно поради тази причина може и

да не откриете дадена компания,

която ви трябва, ако тя не приключила с процедурата по пререгистрация.
Разбира се регистърът има и много други предимства, които вече сме описвали в Newbusiness.bg, но в конкретния случай ще се концентрираме върху т. нар. „легално фирмено разузнаване„.
Първата стъпка е да отворите Интернет страницата на регистъра. Централно в нея е разположено менюто „Направете вашата справка“, в която имате две под възможности – да търсите по физическо или юридическо лице. Ако ще издирвате конкретен човек възможностите са да направите справката си по ЕГН или имената му. В случай, че ще се прави справка за дадена фирма, възможностите са или по нейния данъчен номер, или

по пълното й наименование или част от него.

Задължителното условие за да осъществите търсенето, което впрочем важи и за цялата страница на Търговския регистър е да въведете петсимволен код, включващ букви на латиница и арабски цифри, които гарантират сигурността на системата. Още тук сме длъжни да предупредим, че понякога изписването му е много досадно, тъй като трябва да се прави при абсолютно всяко търсене, но просто без тази операция няма как да се мине.
Ще демонстрираме търсенето с един произволно подбран пример. Ако напишете „андромеда“ ще ви излезе списък с около 30 фирми, които са с различен предмет на дейност, регистрирани в най-различни региони на страната – Хасково, Гоце Делчев, София и т.н. Избирате тази, която ви интересува и ако кликнете върху нея

ще получите доста подробна информация.

Първото падащо меню включва общия статус – Единен индентификационен номер или Булстат, името на дружеството на кирилица и латиница, правната му форма (АД, ЕООД, ЕТ и т.н), седалището и адреса на управление както и предмета на дейност. Другите важни графи включват данни за управителите и собствениците на дружеството, както и какъв е размерът на уставния и на внесения капитал на компанията. За всичко това си има история и документи – сканирано копие на заявление образец, документи за внесена държавна такса и капитал в банката, Нотариално заверено съгласие и образец от саморъчния подпис на управителя, протокол от учредително събрание, Дружествен договор или Учредителен акт и т.н. При това е указано и колко е броят на страниците, които всеки документ съдържа и неговият размер в килобайти. Мнозина може и да се учудят защо е необходимо да присъства и последният показател, затова ще поясним, че

единственият начин да видите

интересуващата ви сканирана информация е като запишете въпросния PDF файл във вашия компютър – няма как да я отворите он-лайн.
Второто падащо меню, от което можете да се възползвате, съдържа обявените актове на фирмата. Тук най-често можете да намерите годишния й финансов отчет. Факт без съмнение, който може да даде ценна информация на всеки предприемач за потенциалните възможности на конкурентите му. Както и да информира например потенциални инвеститори за перспективите пред вашата компания. Последните две менюта включват актуалния учредителен акт и досие, които, както вече обяснихме на практика, могат да се намерят и от  графата с общия статус на дружеството.
И ако това все още

не е задоволило любопитството ви,

Търговският регистър предлага и други добри възможности за детайлно „изследване“ на конкуренцията. Изключително полезна за всеки стартиращ предприемач функция там е, че може да се види пълен списък на запазените фирми. При това има възможност да се търси по азбучен ред (или пък цифра, ако дружеството започва с такава, както и по хронологичен ред на запазване).
Например ако въведете търсене за периода от 27 юли 2009 до 27 август 2009  (както направихме ние) ще видите, че към същия момент запазени са били 1371 фирми. От вас вече зависи как ще намерите това, което ви трябва. И все пак ще си позволим да дадем един съвет – колкото повече критерии за търсене имате, толкова по-лесно ще бъде.
Отделно от описаните вече варианти за търсене можете да направите и други детайлни обследвания. Ако от лявото меню, разположено на сайта изберете „справки“ ще се отвори падащ прозорец с още редица възможности. Освен описаните вече

Справка по физическо или юридическо лице

и Списък на запазени фирми, можете например да видите всички вписвания, заличавания и обявявания на търговски дружества по месеци от тази или изминали години или пък за всяка седмица от тази година. Чрез „актуално състояние“ можете да търсите търговец или клон на чуждестранен търговец. Другите опции са „Справка за вписано обстоятелство или обявен акт“, „Права върху фирма“, „Документи без партида“, „Назначения без партида“, „Документи без назначение“, „Пререгистрирани търговци“, „По входящ номер на заявление“ и „Справка преобразувания за период“. Това обаче са твърде специфични опции за търсене, които всеки, стига да има желание и разбира се излишно време, може сам да разгледа и да експериментира с тях.
Ще си позволим да разкажем и малко от

предисторията на Търговския регистър,

за да се разбере, колко трудно бе преди това човек да се добре до подобна информация, особено пък ако си стои пред компютъра вкъщи или в офиса.
До въвеждането на Търговския регистър цялото досие на една фирма бе достъпно за всеки желаещ, но трябваше да се ходи в съответния районен съд и да се рови в бумагите. Новият търговски регистър прави това досие достъпно и в Интернет, при това безплатно.
Наистина и преди това имаше електронни системи, в които е налична цялата база данни от фирми, включително и личната информация, за която вече говорихме. Става дума за софтуерни продукти, като „Дакси“, „Сиела“, Апис“ и т.н. Те обаче, са платени и затова повечето хора не ги използват, а мнозина дори не знаят, че съществуват.
С въвеждането на регистъра обаче възникна проблем. Много хора решиха да проверят какво има в досието им и бяха неприятно изненадани, че там попада и копие от личната им карта с твърде много лични данни. Логично последваха поредица от брожения, тиражирани по медиите, свързани с

възможните злоупотреби с цялата тази информация,

която е предоставена за свободно ползване. Оказва се, причината за гафа е престараването на  служителите на съда, които са изисквали копие от личната карта и са го оставяли в досието на фирмата.
В крайна сметка проблемът бе решен. Е, наложи се да бъдат обработвани допълнително сканираните документи, за да не се виждат личните карти, но както се казва, „на който му е слаб акълът, да му е здрав гърбът“. Търговският регистър досега струва на държавата 4.5 млн. лева. Първоначалната инвестиция е от 1.5 млн. лв., а след това са отпуснати допълнително още 3 млн. лева. Но пък облекченията, които създава за гражданите са безспорни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *