Чакаме 2 млрд. евро преки чужди инвестиции за 2010-a

Във всяко министерство вече има по един заместник-министър, който отговаря за инвестициите, стана ясно по време на първата от поредицата срещи на бизнеса с правителството, която се проведе днес под патронажа на премиера Бойко Борисов. Форумът бе организиран от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Българската агенция за инвестиции. От страна на правителството в дискусията участваха вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев и министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Определянето на специално отговорен за инвестиционния процес заместник-министър е част от координираните усилия на правителството за осигуряване на благоприятен бизнес климат за всички инвеститори. Промените в Закона за насърчаване на инвестициите, както и стартирането на фондове за рисково финансиране по инициативата JEREMIE са част от останалите мерки, които трябва да съдействат за подобряване на бизнес климата и осигуряване на устойчив растеж.
Секторите, свързани с високи капиталови разходи, имат висока добавена стойност и са традиционно добре развити в страната. България трябва да остане привлекателно място за големи капиталови инвестиции чрез поддържане на ниски данъчни ставки и изграждане на добра транспортна и енергийна инфраструктура.  Това са част от изводите в анализа на българската икономика, представен по време на форума от министър Трайчо Трайков. Едновременно с това анализът посочва и секторите, които имат най-голям потенциал за допълнително развитие и могат да осигурят дългосрочен икономически просперитет на страната. Това са секторите, свързани с висок интензитет на иновациите – ИТ услуги, електроника, машиностроене, автомобилостроене, енергетика, фармация, производство на медицинска техника и други.
По време на форума бизнесът оцени високо намеренията на правителството да стимулира целево високотехнологичните инвестиции и призова да има специална държавна структура, която да отговаря за този процес.
Тази роля може да бъде поета от Националния иновационен фонд, каза в отговор министър Трайков. Той поясни, че в момента е в процес на подготовка специален закон за иновациите.  Всеобщо е мнението и на правителството, и на бизнеса, че реформата в образованието е от ключово значение за конкурентно развитие на икономиката. В тази посока е и една от основните цели на правителството – увеличаване на разходите за научно-изследователска и развойна дейност от сегашните 0.5% до 2% от БВП до 2020 година.
Ако правителството вземе под внимание препоръките на бизнеса, до края на годината могат да се очакват близо 2 млрд. евро инвестиции в българската икономика, а през 2011 г – 3.340 млрд. евро, стана ясно още по време на форума.
Предстоят нови срещи между бизнеса и правителството, стана ясно по време на днешния форум. В рамките на този диалог ще бъдат набелязани по-нататъшните мерки за привличане на повече инвестиции в страната,  повишаване конкурентоспособността на икономиката и осигуряване на стабилен икономически растеж.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *