Как в региона на Югоизточна Европа да се появят повече успешни стартиращи фирми и как повече сред тях да се превърнат в глобални явления – това бяха някои от въпросите, на които се опитаха да отговорят участниците в заключителната пресконференция по проект „Иновативни знания без граници“. В рамките на събитието бяха представени постигнатите резултати от реализирането на 6 обучителни срещи между български и словенски предприемачи.
„За да излезе от България стартъп с глобален обхват, самата идея на компанията е от голямо значение. Ако това е на лице, мисля, че няма никакъв проблем пред самия стартъп, той да достигне световно ниво. Развитие на екосистемата също е важно, но България вече се развива доста добре и до максимум година и половина трябва да очакваме няколко или поне един стартъп, който да се разпознава добре на световно ниво“ – убеден е Никола Янев, участник в програмата на CEED България и основател на сайта за стартиращи предприемачи Entrepreneur.bg.
В рамките на проекта общо 135 представители на малкия бизнес от двете страни са споделили опит, добри практики и идеи за бизнес развитие по време на 3 семинара в Словения и 3 в България. Освен това е проведено и проучване за развитието на предприемачеството и малкия бизнес в двете страни.
Като заключение от направените анализи може да се отбележи, че Словения е страна с добре развиващ се малък и среден бизнес, което до голяма степен се дължи на силно застъпеното предприемаческо мислене, геостратегическото местоположение и активното стимулиране на предприемачески инициативи. Друг важен елемент е качеството на труда и високата степен на експертиза сред работещите.
В Словения съществуват много на брой малки предприятия с добре развит бизнес модел, които постигат висок оборот и солидни печалби, въпреки малкия брой служители. „Това е и причината да изберем Словения за наш партньор по проекта. Считаме, че обменът на опит между български и словенски предприемачи и ментори донесе висока добавена стойност за нашите компании. Възнамеряваме да продължим да подпомагаме обмена между тях и активно да насочим усилия за подпомагане на българските компании, за да постигнем устойчивост на резултатите и развитие на изграденото партньорство”, сподели Надя Ташева, ръководител на проект „Иновативни знания без граници“.
Експертите по проект „Иновативни знания без граници“ изготвиха и 3 адаптирани модела за обучение на предприемачи по програми Top Class Plus, Top Class Advanced и Top Class Finance. Top Class програмите съдържат специално разработени модули, от които се нуждае всеки бизнес в началното си развитие. Те са практически насочени и създадени след години проучвания и работа с предприемачи. Специално предимство при тях е не само постоянният контакт с ментори, а и с бизнес личности, реализирали своя успешен модел в страната, региона и на международния пазар. Програмите са възможност за обмен на опит извън границите на страната и съдействат на предприемачите да стъпят на чужди пазари.
Изградена и функционираща онлайн система за обмен на данни – Екстранет, създава благоприятна среда за установяване на нови контакти и бизнес възможности между участниците в проекта. Системата е BCSocial и е създадена от словенските партньори по проекта Zavod mreža podjetništva – CEED Словения.