Бизнесът ще бъде подпомаган със съвети при кандидатстване по плана

Чрез интернет платформи или директни центрове за съвет бизнесът ще бъде подпомаган със съвети как да кандидатства с проекти по плана „Юнкер“, съобщава сайтът ProjectMedia.bg. Това коментира пред медиите вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева след среща с представители на бизнеса, организирана по инициатива на Българския форум на бизнес лидерите. Темите на разговори бяха планът „Юнкер“ и влизането на страната ни в Шенген, предаде БТА.

При създаването на центрове за съвет определяща роля ще има Българската банка за развитие и Министерството на икономиката, каза Кунева. Много важно ще бъде споделянето на натрупан опит от спечелени вече проекти, предвижда се обменът на информация да се извършва и на европейско ниво чрез специална интернет платформа, каза Кунева. Тя посочи, че Европейската инвестиционна банка ще отсее такива проекти, при които от едно вложено евро да се генерират 10 евро добавена стойност.

Планът Юнкер няма краен срок, след който няма да се одобряват повече проекти, отбеляза Кунева. Тя подчерта, че планът Юнкер е за частния бизнес, а задачата на държавата е да даде пълна информация и да облекчи начина при кандидатстването и спечелването на проекти. Одобрени от ЕИБ пилотни проекти са създаването на бърза интернeт връзка в село в Пиринеите, създаването на 14 здравни центрове в Ирландия, базирани на частна инициатива, испански проект, свързан с науката в здравеопазването, както и проект за летище в Хърватска, изброи Кунева. Тя добави, че до юни ще е готово законодателството и ще започне активното кандидатстване. Предполагам, че проекти от IT сектора ще бъдат едни от първите, които ще пробият, прогнозира тя. Кунева отбеляза, че трябва да се направи много добър Закон за обществените поръчки, както и промени в Закона за публично-частното партньорство.

Относно възможността за по-бързото ни приемане в Шенген, Кунева каза, че споделянето на информация по линия на Европол и Евроджъст върви успешно от много години и нямаме никакви основания да се съгласяваме с отлагането на приемането ни в Шенген. Светът стана много по-опасен и да бъдем извън тази зона на повишена сигурност, каквато е Шенген, не е добре нито за България, нито за ЕС, коментира вицепремиерът. Съвети на министрите на вътрешните работи има през юни и през октомври, каза Кунева и изрази надежда на някоя от двете срещи страната ни да получи ясен ангажимент за приемането ни в Шенген.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *