Над 1,4 млн. лева забавени трудови възнаграждения са изплатени на работници в цялата страна през последните две седмици, съобщи социалният министър Тотю Младенов. По думите му, това е резултат от съвместните проверки на Главната инспекция по труда и Националната агенция за приходите, които започнаха преди месец.
Повече от 3300 фирми у нас са били проверени през последния месец за спазване на трудовото законодателство. Над 760 от тях са забавили изплащането на работните заплати, а в други са регистрирани служители без трудови договори и работници с неизплатен извънреден труд, уточни министър Тотю Младенов.
В резултат на проверките Главна инспекция по труда (ГИТ) е наложила 4 акта, всеки от които в размер на 20 хил. лв., на четирите дружества „Волф”, „Чистота”, ДИТЦ и „Новера”, обяви ипълнителният директор на ГИТ Румяна Михайлова. По думите й актовете са наложени във връзка с възпрепятстване на действията на контролните органи, които са направили проверка в кино „Изток”, където в насипно състояние се съхраняват документите на около 1500 работника от дружествата, отговорни за почистването на столицата. Уведомена е прокуратурата. От проверката става ясно, че работниците са с неизплатени заплати за 15 дни от месец юни, след което те са ползвали неплатен отпуск и от 1 септември една част от тях се водят на работа там, а 994 са освободени.
Междувременно социалните партньори подписаха първото от осем споразумения за ограничаване на сивата икономика, озаглавено „Повишаване на гъвкавостта и ефективността на пазара на труда чрез активни действия на социалните партньори”. По него Асоциацията на индустриалния капитал ще получи 8.9 млн. лв. за срок от пет години по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Росица Стелиянова обясни, че според постигнатите договорености, социалните партньори могат да ползват 3% от средствата по ОП „Развитие на човешките ресурси” или това са общо 70 млн.лева.
По данни на Асоциацията на индустриалния капитал делът на сивата икономика у нас е 25 – 40%. В рамките на споразумението ще се създаде Национален център за ограничаване и превенция на неформалната икономика, ще бъде създаден и индекс, който да мери равнището на сивия сектор и ще се изготвят редица предписания за промяна в законодателството с оглед създаване на условия за неговото ограничаване.