Всички очаквахме, че финансовата криза ще бръкне в джоба на обикновения гражданин, но едва ли някой е предполагал, че животът му ще се промени до такава степен само за 12 месеца. най-тежко е положението на трудовия пазар.От онези 38 процента, които преди година се страхуваха да не загубят работата си, 13% вече са временно безработни. Други 16 на сто пък се определят като трайно незаети без перспектива за скорошно решаване на проблема.

В резултат на масовите съкращения без препитание са над 380 хил. души, а безработицата вече официално мина психологическата граница от 10 процента. По данни на Агенцията по заетостта, през февруари индексът се е увеличил с 0.36 процентни пункта, достигайки 10.26 на сто. В бюрата по-труда са се регистрирали 29 хил. души по-малко в сравнение с януари, но бройката им остава висока – общо 37 478 лица. Основните виновници за това са секторите на услугите и на индустрията, където масово се освобождава персонал. Най-голям е делът на новорегистрираните безработни в преработващата промишленост (общо 19.4% от общия им брой), търговията (19.1%) и строителството (9.8%). 

Добрата новина, доколкото в кризата може да има такива, е, че 25 790 безработни все пак са успели да си намерят работа през февруари, отчита Агенцията по заетостта. Въпреки че са с 33.5% по-малко от щастливците, наети през януари, броят им все пак е близък до общата сума на регистрираните хора без препитание. Което означава, че пазарът все пак запазва известен баланс, дори в условията на криза. Свободните работни места, заявени в бюрата по труда през февруари, са 9 504, по 7 542 от които са били назначени безработни. 

Притеснителното в случая е, че съкращенията в частния сектор продължават. През февруари 14 работодатели са подали уведомления за освобождаване на общо 506 служители, предимно в областта на услугите. Упорито се говори, че вълната ще достигне и други сектори на икономиката, които до момента се въздържаха от съкращения. Първи се очаква да бъдат мобилните оператори, които аутсорсват голяма част от дейностите си, заедно с персонала, който ще бъде нает на срочни договори и може след месец-два да се окаже на улицата. А това означава само едно – че безработицата ще продължава да расте, гонейки прогнозираните от синдикатите 15 процента.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *