Двама български гимназисти спечелиха големи награди на най-голямото предуниверситетско състезание в света за наука и инженерство, Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF). Румен Данговски, на 18 години, от София, и Райна Гаджева, на 18 години, от Пазарджик, спечелиха съответно второ и трето място в категория Математически науки на престижния научен форум, който се състоя от 11 до 16 май в Лос Анджелис, САЩ. За своя проект Райна Гаджева получи също и специална награда от Американското математическо общество (AMS).„Ние сме щастливи и горди с младите български иноватори като гимназистите Райна и Румен, тъй като те са най-добрият пример за потенциала на България в младежката наука и инженерство,“ заяви Адриан Чорояну, Мениджър „Бизнес развитие“ Югоизточна Европа, Intel. „Ние подкрепяме Intel International Science and Engineering Fair, защото вярваме, че науките и математиката са основата на иновациите, които са ключово важни за глобалния икономически растеж и напредъка на обществото. Този конкурс окуражава милиони ученици от цял свят да изследват своята страст към математиката и науките, като разработват решения за глобални предизвикателства.”
Румен Данговски, на 18 години, от София, спечели второ място на Intel ISEF в категория Математически науки и $1,500. Той учи в Софийската математическа гимназия. В проекта си, Румен се занимава с алгебрични структури, които не са комутативни, т.е. редът на операциите е значим. Както обясни той, преди да излезете, вие извършвате операции като обуване на чорапи и обуване на обувки. Но когато размените реда на операциите, резултатът е различен. Такива структури са свързани с квантовата физика и имат най-различни приложения. Той разглежда безкраен ред, наречен долен централен ред, който индикира „нивото“ на некомутативност на алгебрична структура. Основният фокус на изследването е в изучаването на последователни елементи от долните централни редове на алгебри с полиномни тъждества. Той прави това с помощта на компютърни изчисления и математическа теория относно свойствата на PI-алгебрите и теорията на представянията.
Райна Гаджева, на 18 години, от Пазарджик се завръща от конкурса с 2 награди – една голяма награда – трето място на Intel ISEF в категория Математически науки и $1,000; както и специална награда – трето място от Американското математическо общество. Нейният проект е за покриване на квадрати с размер малко по-голям от цяло число. Темата на този проект е повлияна от класически комбинаторен геометричен отворен проблем, който отново разпали интерес – покриване на равнинни фигури. В проекта тя изучава броя на единичните квадрати, които са нужни са покриването на определен по-голям квадрат. Решение на този въпрос е намерено само в един случай, и това е отворен проблем, който е обект на интерес за много математици в миналото и днес.