Възможностите за износ на българско кисело мляко в Китай бяха една от обсъжданите теми по време на срещата на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с китайска делегация, водена от Цао Джънхай, висш съветник към правителството на автономен район Вътрешна Монголия. В срещата участваха и заместник министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов, изпълнителният директор на „Национална компания Индустриални зони“ Валери Андреев и изпълнителният директор на „Ел Би Булгарикум“ Венцислав Георгиев.
Китайската делегация, която включва представители на селското стопанство и животновъдството, информационните технологии, търговията, образованието и културата, е на посещение в България, за да проучи възможностите за инвестиции у нас.
Министър Трайков представи пред гостите от Вътрешна Монголия инвестиционния климат в страната. Той акцентира върху макроикономическата стабилност, най-ниските данъци в Европа, достъпът до европейско финансиране по линия на структурните фондове на ЕС, ниските производствени разходи като основни конкурентни предимства на България.
„В икономическата ни стратегия е отредено специално място на отношенията с Китай“ – каза министър Трайков по време на срещата. Той изтъкна, че България, като член на ЕС би могла да бъде входна врата за китайския бизнес към европейския пазар. Министерството на икономиката, енергетиката и туризма работи активно за привличане на китайски инвестиции в страната. Пример за това е проекта за индустриална зона край Божурище, по който работим заедно с китайската страна.
За България е интересен китайският опит в добива на газ от лигнитни въглища, а китайската страна проявява интерес за сътрудничество в индустриалната зона в Телиш, стана ясно по време на срещата.
Диалогът с китайската страна във всички сфери на икономиката е все по-интензивен. Вътрешна Монголия е третата китайска област, която проявява активен интерес към сътрудничество с България, след като МИЕТ вече подписа меморандуми за сътрудничество с китайските провинции Джъдзян и Дзянсу.
С годишен икономически ръст от 17% автономен район Вътрешна Монголия е лидер в Китай през последните 10 години. Вътрешна Монголия има над 100 млрд. евро БВП, като над 50 % е делът на индустрията. Основните отрасли в промишлеността на района са производство на въглища, електрическа енергия, стомана, машини и оборудване, селскостопанско производство, химическа индустрия и други. Специфично за района е производството на нефт и газ от лигнитни въглища, което заема водещо място в страната.