На опашката на Европа сме по конкурентоспособност, според Световната банка, която публикува своята ежегодна класация на страните Doing Business, в която оценява правилата за правене на бизнес. Тази година България се класира на 44-то място от 183 страни, което според обновената методология на изследването е с 2 позиции по-назад от миналогодишното издание. Това ни нарежда близо до Киргизстан, Словакия, Армения и Ботсвана и далече от лидерите Сингапур, Нова Зеландия, Хонконг и САЩ. Страната ни е на далечното 76-о място по конкурентноспособност сред 133 държави. Тези данни обяви Флориан Фихтъл от международната финансова институция на семинар за повишаване на ефективността в работата на БАН. На форума академията представи плановете си за създаване на малки иновационни фирми на базата на разработвани научни изследвания с пазарен потенциал.
„Необходима е и промяна в законите, така че качеството на научните изследвания да бъде обвързано с финансирането“, коментира заместник-министъра на образованието Сергей Игнатов. Според него е крайно време да се децентрализира системата за присъждане на научни степени и звания, като университетите получат право самостоятелно да извършват част от процедурите.
Класацията разглежда и оценява 10 отделни показателя, на базата на които впоследствие изчислява крайния резултат. По показателя за започване на бизнес печелим значителните 31 места. Това подобрение може да се отдаде на приетото решение към края на миналата година да се внасят 35% от минималният капитал за започването на бизнес, за разлика от дотогавашните 70%. При положение, че в Парламента бъде прието предложението минималният капитал да бъде намален от 5000 на 2 лв., можем да очакваме още по-голямо изкачване на страната ни по този показател в следващото издание на индекса.
България печели малко позиции по още два показателя. Единият е регистриране на собственост, където положителен ефект има създаването и развитието на кадастър и имотен регистър в интернет. Другият показател е плащане на данъци, където класацията отчита лекото им понижаване. Въпреки това, подобно подобрение е незначително, поради факта, че по този индикатор страната все още е на незавидното 95-то място, резултат от изключително дългото време необходимо за плащането на данъци.
Подробна информация за изследването можете да намерите на интернет страницата на Института за пазарна икономика (ИПИ)