Правителството трябва да поощри създаването на международни бизнес центрове и инкубатори, чрез които на българския пазар да се привлекат допълнителни чуждестранни инвестиции и от по-малки европейски компании. Това препоръча н.с. І ст. д-р Николай Найденов от Икономическия институт на Българската академия на науките (БАН). В свое изследване той анализира възможността бизнес инкубаторите с чуждо участие да се използват като инструмент за създаване на жизнеспособен сектор от малки и средни предприятия в България.

За да се осъществи идеята, според д-р Найденов, местните институции трябва да стимулират създаването на специализирани международни инкубатори, или вече съществуващите бизнес центрове у нас. Основното е, те да се занимават с производствена дейност и то в отрасли, които са били характерни за съответните райони преди началото на прехода. Като база за създаването на международните бизнес инкубатори могат да се използват стари сгради и съоръжения на неработещи вече промишлени предприятия в страната.

Главното изискване към кандидатите за участие в бизнес инкубаторите е да имат жизнеспособна идея, да разкриват нови работни места и да предлагат на пазара продаваем продукт или услуга. Най- общо, в България могат да се различат 3 типа бизнес инкубатори – т.нар. общ тип, високотехнологични и виртуални. Най многобройна е първата група, в която попадат бизнес центровете, на чиято територия работят разнородни по дейност фирми.
Засега в България има само два високо-технологични бизнес инкубатора – в Габрово и Варна. Дейността им е съсредоточена в подкрепата на идеи и проекти в сферата на информационните и технологии. Два са и работещите виртуални центрове в страната – Европейски виртуален инкубатор и инкубатора в Габрово, който работи и в уеб- пространството.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *