Правителството ще предостави по бюджета на Министерството на правосъдието 518 956 лв. допълнителни средствата, които ще бъдат използвани от Агенцията по вписванията, стана ясно след днешното заседание на кабинета.  В момента тя използва техника от времето на създаването си през 2004 г. През този период обработваните данни са нараснали повече от 10 пъти, а използването на регистрите от други ведомства, фирми и частни лица ежедневно расте. Междувременно към първоначалния вид на регистрите са добавяни законови изисквания за нови данни (например, годишните финансови отчети), които не е могло да бъдат предвидени при закупуването на техниката преди 7 години.

Броят на постъпилите заявления за вписване и заличаване на обстоятелства и обявяване на актове е нараснал от 424 114 през 2009 г. на 673 586 през 2010 г. Увеличава се и броят на пререгистрираните търговци – през 2009 г. те са били 78 696, а през 2010 г. – 133 113. Подадените заявления за обявяване на ГФО през 2009 г. са 184 653, а през миналата година – 327 018. Предстои да започне кампанията по подаването на ГФО за 2010 г., като от началото на годината до момента са подадени едва около 5000 заявления.

Агенцията по вписванията е извършвала различни разширения на масивите си за съхранение на данни. Натоварванията на тези масиви през последните месеци обаче показват, че въпреки положените усилия, са достигнати границите на технологичните възможности. За справяне с този проблем в дългосрочен аспект Агенцията по вписванията ще премине към по-горен сегмент масиви за съхранение на данни, които да гарантират както възможност за лесно разширяване в бъдеще, така и увеличаване на производителността при нарастване на обемите на данни няколко пъти спрямо сегашните.

Отпуснатите от правителството средства ще осигурят нарастващите нужди за съхранение на данни и изискванията за скорост, с която те се предоставят, както и за обезпечаване на заплатите на длъжностните лица по регистрация в изпълнение на разпоредбата на чл. 357, ал. 9 от Закона за съдебната власт.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *