Павел Езекиев, NEVEQ: Развитието на стартъп средата в България е бурно

Съоснователят на фондовете за рисков капитал NEVEQ Павел Езекиев разкрива пред NewBusiness.bg какво мисли за стартъп средата в България през последните години, какви са целите пред NEVEQ I и NEVEQ II, както и кои са основните критерии при инвестирането в конкретна компания.Той е и един от българските гост-лектори в предстоящата конференция CEED Global Conference 2016. Събитието ще събере над 300 професионалисти от сферата на предприемачеството и бизнеса от цял свят на 14 април в София Тех Парк.

Въпрос: Какво Ви мотивира да станете лектор в CEED Global Conference 2016? Какви са очакванията Ви за конференцията?

Павел Езекиев: Предприемачите, избрали да започнат своя следващ бизнес от България, се нуждаят от видимост на своите проекти и извън България. Участниците в тази конференция я предоставят: те ръководят водещи играчи в ИКТ индустрията, такива, които са успешно продали бизнесите си, управляват медии с фокус върху новостартиращи компании в глобален план, представляват свои бизнеси, стартирали в региона и отвъд, както и няколко от най-активните инвестиционни фондове в региона. Като представител на фонд, имам интерес да се свържа с такива предприемачи и да чуя за очакванията към тях от тяхни потенциални клиенти и партньори. Очаквам да разбера как колеги извън България гледат на световната инвестиционната среда за венчър капитал, която дава първоначални сигнали за „изстиване“ и какво може да означава това за компаниите в нашия портфейл, които вероятно ще търсят допълнителни инвестиции в средносрочен план.

Въпрос: Как оценявате развитието на стартъп средата в България през последните няколко години? 

Павел Езекиев: Развитието е бурно и със сигурност ще увеличи броя на успешни и неуспешни предприемачи, с цялостен силно позитивен ефект върху нагласата на всички.  Дейността на seed фондовете в България надхвърли стотици инвестиции, а тези на фондовете с фокус върху компании на по-късен етап на развитие са поне 30-тина. Има и видимо активизиране на чуждестранни фондове, които правят съвместни или индивидуални инвестиции в стартъпи тук. Обективна оценка за тенденциите в развитието на средата ще има, когато е известно каква част от тези многобройни компании успеят да привлекат нови инвеститори при повишена стойност на компанията или да постигнат рентабилност. От този момент на яснота ни делят година-две.

Въпрос: Бихте ли разказали повече за бъдещите планове на NEVEQ и най-вече на втория фонд?

Павел Езекиев: NEVEQ I бе първият венчър фонд, подкрепен от индивидуални и от институционални инвеститори, почти изцяло извън България. Задачата ни бе да инвестираме в периода 2008-2010, белязан от световна финансова криза. Тъй като предстои да реализираме още две инвестиции от него, след три реализирани с възвръщаемост и три неуспешни инвестиции, основният ни план е да осигурим успех за тези две компании и инвеститорите ни.

Инвестиционният период на втория ни фонд току-що приключи в края на миналия месец. Инвестирахме в общо 14 на брой компании, за повечето от които не сме споделяли извън кръга на акционерите ни. Основните планове за NEVEQ II са да помогнем на предприемачите, с които влязохме в партньорство, да се разрастнат бързо, да се сдобият със силни и отлично свързани в индустриите си професионалисти в своите съвети на директорите и управленски екипи и да фокусират пазарната си стратегия върху непосредствените възможности за бизнес.

Въпрос: Кои са най-важните критерии, по които избирате проектите, в които ще инвестирате? Какво трябва да е постигнал един предприемач, за да получи рискова инвестиция от вас?

Павел Езекиев: Да е доказал, че умее да управлява добре и ръста и рисковете пред даден бизнес. Най-важният критерий е да има завършен екип, който има заедно съществен опит (успешен или неуспешен) в проекти, подобни на този, за който търси инвестиция. Такъв екип би могъл да адресира адекватно промени на пазара или нуждата от промяна в продукта или услугата, която продава. В много редки случаи единичен предприемач може без партьори и зрял екип да успее сам да постигне ръст на компанията и да управлява бизнес рискове. Тъй като конкуренцията на база иновации в продукт или услуги става все по-трудна в една среда, богата на рисков капитал и на талантливи мениджъри, е също важно екипът да има яснота какъв тип конкурентно предимство ще преследва. Все по-често оценяваме по-високо адекватен опит и фокус на екипа върху нишови пазари, отколкото амбиции за изключителна иновативност.

А как оценявате цялостното представяне на първия фонд NEVEQ?

Павел Езекиев: Доколкото ми е известно, няма друг единен мениджърски екип на фонд за рисков капитал в България, който да е успешно стартирал втори фонд. Показателно е, че в него участват значима част от частните инвеститори в първия ни фонд, който още не приключил дейността си и затова оценката за него е базирана на непълна информация. Повечето информационни източници показват, че в европейски план инвеститорите във фондове за рисков капитал, стартирали през 2007г, когато бе основан и NEVEQ I, все още не са възвърнали и половината от капитала си, а болшинството са приключили на загуба. Периодът беше труден, белязан от инфлация в оценките в началото си, от финансова криза по средата и от силна конкуренция след това. NEVEQ I осъществи три продажби на компании и има дялове в още две компании, а резултът до момента е добър не само по местни, но и европейски критерии от гледна точка на възвръщаемост към инвеститорите.

За Павел Езекиев

Павел Езекиев е съдружник и съосновател на NEVEQ Capital Partners, мениджърско дружество на два фонда за рисков капитал в България. NEVEQ имат под управление над 45 милиона евро и са осъществили инвестиции в над 20 новостартиращи български компании, активни основно на външните пазари, от 2007 г. насам. 

Инвеститори в двата фонда са Европейския инвестиционен Фонд и Eвропейската банка за възстановяване и развитие, водещи институционални инвеститори във фондове за рисков капитал в Източна Европа, както и множество частни инвеститори от цял свят, в това число успяли серийни предприемачи. Към момента NEVEQ е единственият местен фонд, успял успешно да инвестира в три високотехнологични български компании и да помогне за тяхното развитие и впоследствие продажба на стратегически инвеститори. 

През 2006 г. Павел, заедно със съдружници, основава Софика, една от първите български компании за аутсорсинг на бизнес процеси. След като нараства до над 1000 служители в 2 държави, Софика е закупена от TeleTech, американска компания с над 45,000 служители в цял свят. Преди това Павел е служил в отдела за инвестиционно банкиране на Дойче Банк в Лондон и е управлявал първото представителство на банката в България. Бил е и изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции в периода, когато в България за пръв път стъпват като инвеститори компании като Hewlett Packard, Montupet и Siseçam, днес водещи работодатели в три индустрии в страната. Започнал е професионалната си кариера в централата на Microsoft в Сиатъл. 

Завършил е финанси и френски език в Northeastern University в Бостън и е член на настоятелството на Американския университет в Благоевград.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *