Над 95% от българите споделят, че покупката на имот е най-трудното финансово решение, което вземат през живота си. Темата ще бъде коментирана от д-р Евгени Евгениев, специалист по развитие на частния сектор от Световната банка в рамките на първия по рода си практичен семинар “Златните правила при сделки с имоти”, организиран от Асоциация на бизнес експертите с лектор: Красимир Борисов.
Събитието ще се състои на 27 февруари 2016 в Новотел, София и си поставя за цел да разкрие на участниците:
Как да подписват договори за покупко – продажба, които не са в тяхна вреда;
Какво друго да договорят освен цената на имота при сделка;
На какви капани могат да станат жертва по време на преговорите;
Какво още освен Удостоверение за Тежести е необходимо, за да се гарантира “чиста сделка”;
Как да се предпазят от излишни такси и комисионни.
“Липсата на публична информация за важните неща, които потребителите трябва да знаят за да се предпазят от некоректни практики е проблемът, който семинарът “Златните правила при сделки с имоти” цели да разреши”, коментира г-н Евгениев от Световната банка. ”Да даде експертни знания на всеки, за да може той да прави по-умни решения и да не бъде обект на така нашумелите измами.”
Кои са най-често наблюдаваните злоупотреби, които наблюдаваме?
Купувачите рядко договорят нещо различно от цената и дори не подозират за специални защити, като неустойки при „съдебна евикция“, например, които могат да им спестят много нерви и пари.
Съдебната евикция е съдебно отстраняване на купувача, след приключване на сделката по покупко – продажба. Причините това да се случи са различни и могат да варират от искове на наследници върху имота, до претенции за обезсилване на сделката със завещание, до продажба след дарение и появата на непредвиден роднина с права върху имота.
“За съжаление „съдебните евикции“ се превръщат в практика през последните години”, коментира Красимир Борисов, лектор на семинара “Златните правила при сделки с имоти” и добавя, че “въпреки законовите постановления за изповядване на имотните сделки на реалната им цена, близо 40% от тях се изповядват по “данъчна оценка” с оглед спестяване на разходите за нотариус.” И добавя пример:
Купувач купува жилище за 50,000 EUR. С оглед по-ниски такси за нотариус, изповядваната цена пред него е 50,000 лв., по данъчна оценка или близо 2 пъти по-малко от реално заплатената сума цена. В 90% от случаите нотариусите записват в нотариалния акт, че при разваляне на сделката купувачът ще получи връщане на заплатената сума и възстановяване на направените разходи. Една година по-късно сделката се разваля – купувачът ще получи едва половината от заплатената от него сума. В най-добрия случай.
Тази и други подобни практики ще бъдат обсъждани на 27 февруари 2016 в рамките на семинара “Златните правила при сделки с имоти”. Присъстващите ще научат още как да продават имота си на оптималната цена, как да се справят успешно без съдействието на брокери, как да намерят най-изгодните сделки и как да получат най-изгодните условия в банката. Могат ли да се купуват и продават имоти без начален капитал?
Повече информация за програмата на събитието има публикувана в официалния сайт – http://seminar.zaimotite.bg/