Гледаме на всички в българската стартъп екосистема като на партньори

Въпрос: Кога взехте решение за създаване на Асоциацията на българските бизнес ангели?

ОтговорПрез 2008 г., при едно мое пътуване в Брюксел проведох среща с местен професор, който ми разказа, с какво точно се занимават бизнес ангелите. Върнах се и веднага създадох Асоциацията на българските бизнес ангели. В продължение на една година се опитвах да развия тази дейност в България, но средата беше различна и ресурсите, с които разполагах не бяха достатъчни, за да се случи това. Реално от средата на тази година решихме да възстановим организацията с ново име – Българска асоциация на бизнес ангелите. Сега сме с разширен екип и различна визия, което се отразява и на дейността ни.

През месец септември официално обявихме идеята си да обединим целия сектор, създавайки повече възможности за финансиране и менторство на стартиращи предприемачи. На откриването поканихме вицепрезидента на Европейската мрежа на бизнес ангелите Байбарс Алтунташ, който разказа какво се случва в Европа през последните години, какви са основните направления за подпомагане на бизнес ангелската дейност в Европа и как то може да допринесе за България.

От септември до момента има заявено членство от около 20 заинтересовани лица, които ще бъдат вписани като наши членове в асоциацията. Това са физически лица, някои от тях са инвестирали в компании, други имат интерес към подобен тип инвестиции. Има и ивеститори с опит, както и такива без опиткоито също проявяват интерес към този тип инвестиция в стартъп еко системата. Идеята ни е да покажем, че и България има своето място на стартъп картата, а инвеститорите ни да могат да участват пълноценно в такива проекти.

Въпрос: Свързвате ли бизнес ангели със стартъпи?

Отговор: Неотдавна успешно интегрирахме системата Gust за свързване на бизнес ангели и предприемачи, която е много широко разпространена в цял свят. Двете страни ще могат свободно да се срещат, да обменят идеи, да дават коментари, да търсят синдикирано финансиране. Това е една устойчива система, която непрекъснато се обновява и се подобряват нейните функционалности.

Въпрос: Какъв тип инвеститори има при вас?

Отговор: Работим с различни типове инвеститори. Най-често интересът им е от участие с между 20 – 30 хиляди евро начална инвестиция. Стремежът ни е също да правим синдикирани инвестиции, при които много хора се обединят, за да могат да осигуряват по-голям ресурс и да носят по-малък риск. Това е най-новата тенденция при бизнес ангелите в Европа и САЩ. Това, което правя те, е високо рисково начинание и по този начин до някъде рискът се намалява.

Въпрос: Какви са най-големите предизвикателства пред бизнес ангелите?

ОтговорПроблемът обикновено е изходът от инвестицията, т.е каква е следващата опция, ако компанията се окаже успешна. Как може да се осребри делът, който всеки бизнес ангел е придобил. В България фондовете за рисково инвестиране все още не са много популярни. Има няколко и ние ще комуникираме с тях, за да може да начертаем ясен път на развитие на стартиращите фирми. За нашия екип основната ключова дума за успеха на цялата еко система е партнирането. Ние сме малка страна и всички участници сме по-скоро с допълваща се функция, отколкото конкуренти. Ще използваме контактите, които ни дава Европейската мрежа на бизнес ангелите, за да можем да осигурим и други опции за финансиране от рискови фондове за българските стартъпи.

Въпрос: Планирате ли да партнирате със стартъп организации?

ОтговорЗадължително. Планираме да се срещнем с тях, както и да организираме събитие за предприемачи, на което да поканим и делегации от бизнес ангели от други страни.

Въпрос: Към кои сегменти има по-голям интерес от страна на инвеститорите?

ОтговорКъм момента няма ограничение в секторите, но най-вероятно по естествен път ще се оформят приоритетни сегменти и ще проличи, къде е интересът на бизнес ангелите. Не искаме да се ограничаваме, тъй като сме млада организация.

Въпрос: Какъв е бизнес моделът ви?

ОтговорЗа първата година сме освободили нашите членове от всякакви такси. За нас е важно да стартираме и те да се запознаят с дейността ни и ползите от нея. Искаме по естествен начин да създадем силно ядро от бизнес ангели, на които можем да разчитаме и да се развиваме заедно. Планираме и инициативи, свързани с българите в чужбина и да създадем мрежа на всеки континент и във всяка държава. Имаме идеи и да търсим и възможности за облекчаване на такъв тип инвестиции от страна на правителството. Но това няма да е лек процес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *