Въпросите зададе Александър Александров

Г-н Бориславов, от кога съществува Българската мрежа на бизнес ангелите и с какво точно се занимава тя?

Българската мрежа на бизнес ангелите е създадена в края на 2007 г., а официално развива дейност от май 2008 г. Основната й цел е да свързва търсещите финансиране предприемачи с неформални, частни инвеститори или т.нар. „бизнес ангели“. Ние осъществяваме връзката между тези, които имат реалистични идеи, разполагат с предприемачески усет, но нямат необходимия капитал и успешните инвеститори, които проявяват интерес към бизнеса в България и страните от региона на Югоизточна Европа. Стремим се да се превърнем в успешен и познат инструмент за насърчаване на финансирането и инвестициите в региона и да се наложим като фактор за развитието на предприемачеството в Европа. От юни 2008 г. сме пълноправен член и на Европейската мрежа на бизнес aнгелите. Ключови ценности в дейността на организацията, превърнали се в правила в работата ни са доверието, конфиденциалността, прозрачността, етичността и партньорството. До средата на тази година пред нас бяха представени петдесетина проекта на предприемачи, а броят на ангелите в мрежата ни е достигнал двадесет. Над 50% от проектите са в сектора на информационните технологии.

Понятието бизнес ангел е ново за България, но е добре познато в световен мащаб. Можете ли да разкажете малко повече за този модел на финансиране?

– Бизнес ангелите са неформални инвеститори, най-често състоятелни физически лица с богат управленски опит, включително и серийни предприемачи, които финансират подходящи, според индивидуалните си предпочитания идеи. Важно е да споменем, че те подпомагат проектите, в които инвестират не само със средства, но и с контакти, ноухау, опит и поръчки, тъй като почти винаги имат много повече познание за спецификите на развитието на една бизнес организация от търсещия финансиране, а често разполагат и с познания и връзки в съответния отрасъл. Това е причината капиталът, който предоставят те, да се нарича „умни пари” и често те са много по-ценни от самото капиталовложение. Затова осигуряваме и възможност да се представят проекти, които търсят както финансиране, така и ментори, отново срещу дял от компанията.

Колко често срещани са такива инвестиции в световен мащаб?

– По данни на Европейската мрежа на бизнес ангелите, към момента европейският пазар на инвестиции от страна на бизнес ангели се оценява на 5 млрд. евро, а този в САЩ – на 15 млрд. евро, инвестирани в общо около 60 000 компании. Това означава, че този пазар е по-голям от сегмента на фондовете за рисков капитал (VC), опериращи в тези региони, като по брой сделки пазарът е по-голям и от този на private equity фондовете. Световната практика показва, че капитал до 10 000 евро най-често се намира от приятели и роднини на предприемача, а бизнес ангелите инвестират в проекти между 10 000 евро и 250 000 евро. Случва се такива самостоятелни инвеститори да обединят усилията си и да участват заедно в проекти на стойност до 500 000 евро, а за по-големи суми вече се търсят фондове за рискови инвестиции или други форми на финансиране. Към момента в европейски, а и в световен мащаб е на лице липса на инвестиции в диапазона между 500 000 евро и 2 млн. евро. За българския пазар все още не можем да определим тенденции, тъй като имаме данни едва от тази и миналата година, но през септември вероятно ще можем да публикуваме по-обширна информация.

Какво печели един предприемач от взаимоотношенията си с бизнес ангел?Bulgarian business angels network

– Предимствата са много и както вече казах, далеч не се изразяват само във финансово отношение. Бизнес ангелите са не само инвеститори, но и ментори на предприемача, способни да му помогнат в решаването на много проблеми, за чието съществуване в началото той дори не предполага. Освен това те инвестират в ранни фази от развитието на бизнеса и най-често получават миноритарен дял в проекта. Друго предимство е, че бизнес ангелите не предоставят заеми и очакват възвръщаемост едва ако компанията е успешна.

При какви условия работите с предприемачи, търсещи финансиране?

– Чрез нас всеки предприемач може да открие финансиране, както и ментор за своя бизнес – проект в размер от 10 000 до 250 000 евро, срещу дял от собствеността на компанията. Процесът е максимално опростен и не изисква изготвянето на тежки документи, планове и обосновки. Когато получим проект от предприемач, ние първо му помагаме да го приведе в подходяща форма, в случай, че е необходимо, посочваме какво трябва да се коригира, след което публикуваме проекта и го разпространяваме до членуващите в мрежата бизнес ангели. Когато осигурим инвеститор, получаваме от предприемача 5% от сумата, с която бизнес ангелът финансира проекта му. От страна на бизнес ангелите получаваме годишна такса за членство.

Бихте ли разказали повече на читателите на NewBusiness.bg за текущите проекти на Българската мрежа на бизнес ангелите?

– От началото на юни организацията ни работи по нов бизнес модел, предлагайки на всички предприемачи, както и на регистрираните в Мрежата бизнес ангели улеснен механизъм за представяне на проекти и извършване на инвестиции. Преди месец създадохме сайта http://www.startbusiness.bg/, който е изцяло насочен към предприемачите и описва стъпките, необходими за привличането на инвеститор. Също към стартиращите бизнесмени е насочена и новата ни онлайн платформа http://ventures.bban.eu/, а до края на месеца ще заработи и сайтът http://angels.bg/, насочен към инвеститорите.

Отразява ли се икономическата криза на дейността ви?

– Да, кризата определено ни се отразява и то положително. От една страна тя спомага за появата на повече предприемачи, търсещи финансиране, които освен това са с по-реалистични очаквания. От друга страна се увеличава броят на бизнес ангелите, тъй като много от другите инструменти за печалба вече не са толкова доходоносни, колкото бяха преди – например пазарът на ценни книжа и този на недвижими имоти.

Очаквате ли у нас да се появи нова компания, която да се превърне в световен тренд, подобно на Google, YouTube или Skype?

– В България има много качествени предприемачи и според мен трябва да сме идеалисти и да вярваме, че това може да се случи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *