Дара Христова

dara@newbusiness.bg 

След като сте взели решението да започнете нещо свое и да не разчитате на пенсионната система на старини, е добре да се помисли и под каква форма да регистрирате това „свое нещо“. Нямаше да ви губим времето с подобни разсъждения, ако това не беше наистина важно за развитието на бизнеса, не по-малко от дейността на дружеството, клиентите, оборота, вашите планове за очаквания ръст на компанията и други фактори.

Ако дейността ви предполага по-големи обороти и норми на печалба, едва ли някой от партньорите ви (бъдещи или настоящи) ще ви обърнат сериозно внимание, ако се пласирате на пазара като едноличен търговец (ЕТ). Освен това (според Търговския закон) едноличната фирма се изгражда „върху“ частна собственост на даден човек, който работи индивидуално. От друга страна, ако пък се занимавате с наистина дребен бизнес, от който припечелвате допълнително някой лев, не е нужно да създавате дружество с ограничена отговорност (ООД). Друг въпрос е какво се разбира под „дребен бизнес, дребни предприятия“. По принцип като такива в България се приемат фирмите, в които са заети средно 10-15 работници, годишният обем на продажбите не надхвърля 300-400 хил. лв., а управлението (и основното тичане по всевъзможни задачи) се осъществява от собственика.

И тъй като NewBussunes.bg е издание за стартиращи предприемачи, а по-голямата част от тях започват като представители именно на малкия и среден бизнес (онези, които стартират с големи проекти, обикновено наемат и големи адвокатски кантори, които им движат регистрациите и не се нуждаят от нашите съвети), е много важно да уточним, какви са предимствата на този тип търговски структури. Най-същественото е, че те са изключително гъвкави и приспособими към или рискови изменения на пазарната среда. Има редица случаи, в които т. нар. едър бизнес стимулира малките фирми при експерименти на нови, все още недостатъчно проучени идеи или пък няма достатъчно яснота за реакцията на потребителите при реализацията им. Възможността да получиш цялата печалба от реализирането на дадена рискова идея си е наистина мощен стимул …

С оглед на казаното, ще се опитаме да ви запознаем с най-важните предимства и недостатъци на това да регистрираш ЕТ или ООД, а в следващите броеве ще обърнем внимание и на останалите типове дружества 🙂

Еднолично дружество

Както вече казахме, това е форма на организация на бизнеса, изградена върху частна собственост на даден човек, който работи индивидуално. Собственикът изпълнява основните дейности, управлява целия бизнес и най-важното – НОСИ НЕОГРАНИЧЕНА ОТГОВОРНОСТ за резултатите. Той получава всички печалби от фирмата, но и отговаря за всички загуби в пълния им размер. С други думи, ако нещата се объркат и няма как да покриете дълговете си към кредитори, клиенти, доставчици и т.н.,

можете дори да си загубите апартамента,

колата или всяка движима или недвижима собственост, която е регистрирана на ваше име, като физическо лице.

Защо тогава около нас има толкова еднолични търговци? Причината е само една – създаването на ЕТ е най-лесният и евтин начин на организиране на индивидуалния бизнес. Не са необходими сериозни суми за първоначално осигуряване на дейността, няма нужда да се внася уставен капитал както е при ООД и АД например. При ЕТ има доста възможности да се противодейства срещу различните форми на безработица. Важно предимство е, че могат да се създават тесни и трайни връзки с потребителите и има големи възможности за приближаване на производството по-близо до пазарните нужди. Разходите също са по-ниски, а

управлението е доста по опростено.

Относно счетоводството едноличните търговци могат да се възползват от опростената форма на отчитане и ако отговарят на определени критерии, да водят т. нар. едностранно счетоводство и да подават годишни финансови отчети само за приходите и разходите. Димитър Мавродиев, собственик на счетоводната къща „Дезконт“ ООД обясни пред NewBusiness.bg, че за дружествата, които са регистрирани като ЕТ може да се прилага и „патентно“ отчитане (за извършването на конкретни дейности, вариращи в зависимост от общината, се плаща патентен данък. Тук няма значение колко са големи оборотите на фирмата и воденето на счетоводство е доста по-елементарно). „Годишните финансови отчети на едноличните търговци, които не подлежат на задължителен независим финансов одит и на които размерът на нетните приходи от продажби за текущата година не надхвърля 100 000 лв., могат да се състоят само от отчет за приходите и разходите. Освен това, според Закона за счетоводството, едноличните търговци, които не подлежат на

задължителен независим финансов одит

и на които размерът на нетните приходи от продажби за предходния отчетен период не надхвърля 50 000 лв., могат да отчитат и представят дейността си посредством воденето на специфични регистри – книги, чрез които се определя вярно и честно финансовият резултат за отчетния период“ – обясни Мавродиев. По думите му през първата година от създаването на ЕТ, собственикът му би могъл сам да си попълва въпросните книги, но за годишните финансови отчети (без значение дали са опростени ли не) ще трябва да се наеме счетоводител. Подробности за счетоводното отчитане  при ЕТ и ООД очаквайте в следващите броеве на NewBusiness.bg.

Относно недостатъците:

ако фирмата ви се развива добре и бележите растеж, едноличната форма ограничава капиталовите ви възможности, а това си е сериозна предпоставка за НЕУСТОЙЧИВОСТ. Трябва да имате предвид и фактa, че като собственик на ЕТ, ще ви се наложи да плащате доста високи лихвени проценти, ако искате да ползвате краткосрочни кредити (колко точно зависи от сумите и конкретните банки). И ако финансовите институции по принцип са по-резервирани към отпускането на заеми на малкия и среден бизнес (заради липсата на надеждни гаранции), то за едноличните търговци, това е почти невъзможно или става на изключително висока цена.

Любопитна подробност е, че ЕТ-то е най-многобройна форма на организация на бизнеса. Тези фирми възникват масово в условията на икономически подем, но пък според статистиката, средната продължителност на живота им е доста малка. По данни на бизнес организации, всяка четвърта фирма фалира още в първата година на дейността си, а 90% от едноличните търговци успяват да се задържат на пазара не повече от 4 – 5 години. Често доходите на собствениците дори са по-ниски от тези на заетите в държавните предприятия и корпорациите.

Дружество с ограничена отговорност

Тук процедурите, отчитането и всичко останало значително се усложняват. Дружество с ограничена отговорност (ООД) е капиталово дружество, което може да се образува от две или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството. Капиталът на ООД се състои от вноските на съдружниците, които бяха намалени до 2 лева. Въпреки това ако решите да регистрирате ООД си пригответе поне 1000 лева. Дружество с ограничена отговорност се създава въз основа на дружествен договор, който се сключва в писмена форма. Името на фирмата на дружеството трябва да съдържа означението „Дружество с ограничена отговорност“ или съкратено „ООД“. Важно е да се отбележи, че за разлика от едноличните търговци, имуществото на дружеството е отделно от това на съдружниците и те НОСЯТ ОТГОВОРНОСТ

САМО ДО РАЗМЕРА НА НАПРАВЕНИТЕ ОТ ТЯХ ВНОСКИ.

Учредители могат да бъдат юридически лица и дееспособни физически лица.

Търговското дружество възниква като правен субект с вписването му в Търговския регистър към Агенцията по вписванията. На вписване подлежат и всички последващи промени на обстоятелствата на търговското дружество, както и неговото ликвидиране.

Управлението се осъществява от два органа – общо събрание и управител на дружеството. Тук вече няма мърдане, води се т.нар. двустранно счетоводство, за което със сигурност ще ви се наложи да си наемете счетоводител или да използвате услугите на счетоводна къща. Въпреки по-сложната организация на дейността и повечето трудности при регистрацията на ООД, обаче тази юридическа форма ви дава много повече гаранции за бъдещото разрастване на компанията и едновременно с това – повече спокойствие в случай, че бизнесът не потръгне и се наложи да изплащате задължения към кредитори.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *