Дара Христова
За всеки, който не се е занимавал с регистрация на нова фирма, този процес изглежда доста страшен, лишен от синтезирана информация по въпроса и твърде сложен. И в общи линии наистина е така. Без значение дали създавате дружество с ограничена отговорност (ООД), еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД), акционерно дружество (АД) или пък ще осъществявате своята дейност като едноличен търговец (ЕТ), ако не сте запознат с детайлите на процедурата ще се оплетете до ушите в непонятна документация и ще изхабите солидно количество нерви. В никакъв случай обаче, регистрирането на предприятие не бива да бъде пречка за добрите предприемачески идеи и тяхното осъществяване, нито пък да е повод за отлагането им във времето.
Ако сте наясно с основната дейност, която ще развивате, избрали сте подходящите хора, с които да го направите и имате достатъчно воля и желание да се захванете със собствен бизнес, то тогава регистрацията на фирма не би трябвало да е проблем, който да застане на пътя ви!
Имате няколко варианта. Първият е да се борите сами с тежката бюрократична система в България и да отделите достатъчно свободно време за да обработите нужните документи и да ги подадете за регистрация в Агенцията по вписванията. Вторият вариант е да платите на адвокат и той да свърши „черната“ работа, а вие само да се подписвате на обозначените места. Третият е с упълномощено от вас лице, което да се занимава с чакането по опашките в офисите на Агенцията по вписванията.
Първото, с което трябва да сте наясно е предметът на дейност на бъдещата ви фирма, след това ще трябва да и измислите име, както и да определите юридическата форма – ООД, АД, ЕТ.
Какво ще ви струва регистрацията на фирма?
Ако използвате услугите на адвокат (а това е препоръчително, най-малкото защото ще спестите време, а и рискът от грешки при попълването на документацията ще е сведен до минимум), си пригответе поне 500 лева. Сумата, с която ще трябва да се разделите обаче е доста разтегливо понятие, защото за различните дружества (ООД, АД, ЕТ), таксите са различни. Хонорарът на адвоката започва от 100 лв., но само при положение, че е ваш близък. В останалите случаи цените са 200 – 250 лв., в зависимост от това дали даденият юрист е от „големите имена“ и стигат до 1000 евро за обслужване на чуждестранни юридически лица.
За самата регистрация на ООД например, ще трябва да платите на Агенцията по вписванията 160 лв. и отделно още 50 лв., за запазване на име на фирмата (за срок от 6 месеца). При създаване на АД цената е над 200 лева. Нека не пропускаме, че освен за ЕТ, за всички останали юридически форми, са нужни и нотариално заверени декларации.
За ООД цените при нотариусите са около 50 лв., за АД зависи от броя на акционерите, членовете на надзорния и управителния съвет, както и самите декларации. В банката, която сте избрали, също ще ви изръсят с поне 50 лв. за откриване на набирателна сметка за внасяне на уставния капитал (за ООД и ЕООД е 2 лв.), но имайте предвид, че отделните финансови институции работят с различни такси. Началният капитал трябва да бъде внесен по сметката преди подаването на заявлението за регистрация в Агенцията по вписванията. Също така, ако решите да си изтеглите парите от банката, след като получите положителен отговор, пак ще трябва да платите такса за преминаване от набирателна сметка в разплащателна. Добре е да уточним, че от края на 2008 г. управляващите намалиха задължителното минимално ниво на уставния капитал, който трябва да внесете. Така например за ООД вместо 100% или 75%, можете да внесете само 35 процента. Според Търговския закон, срокът за довнасяне на целия размер на капитала не може да бъде по-дълъг от две години от вписване на дружеството в Търговския регистър.
Относно сроковете,
в които ще можете да се сдобиете с чисто нова фирма, към днешна дата положението е доста по-розово в сравнение с миналата година по това време, когато се чакаше повече от месец и половина (за което се разказваха и много вицове). Сега обаче след подаване на заявление съгласно Закона за търговския регистър до 14 дни трябва да получите отговор, но според адвокати се чака не повече от ден.
Има и друг тънък момент. Ако документите се подават в София, те не се сканират и вкарват в базата данни на Агенцията по вписванията веднага, както е в другите градове. Издава ви се входящ номер и след около 3 дни се извършва самата регистрация. Ако имате възможност можете да подадете заявленията си от Перник например, тъй като според юристите там става доста по-бързо. Добре е да знаете, че
ако получите отказ за регистрация,
за да извършите повторна, трябва отново да заплатите такса и да подадете документите си. Има възможност и да напишете молба за изтегляне на заявленията с цел да отстраните обстоятелството, заради което е отказана регистрацията, но по думите на служители от Агенцията по вписванията това отнема много повече време.
Търговският регистърът влезе в действие на 2 януари 2008 г., но във вид, който приличаше по-скоро на експериментален модел, отколкото на функционираща система, която да улеснява бизнеса. След пускането му, всички търговски фирми трябва да се пререгистрират в срок от 3 години, като подадат документи в офисите на Агенцията по вписванията или чрез електронния портал на системата.
Сега адвокатите вече могат да пререгистрират и регистрират компании дори като подават документите им със своя личен електронен подпис. (Пререгистрация ще може да се прави и от лица, които имат писмено пълномощно от управителя на дружеството, без да е необходимо то да е нотариално заверено.)
Първоначално се избира раздел „Електронни услуги“ в портала на Търговския регистър. Ако се установят несъответствия или грешки, има възможност да се направят корекции. След това се пристъпва към подписване с универсален електронен подпис. Когато заявлението бъде прието от регистъра, автоматично се издава входящ номер, който е във формат година-месец-дата-час-минута-секунда. В национален мащаб за всяка секунда може да се издаде само един номер – тоест така ще се избегне дублирането. Системата на Търговския регистър разпределя на случаен принцип попълнените заявления към длъжностните лица, които преценяват дали да регистрират фирмата, или да откажат, ако установят нарушения. Това означава, че документите на юридическо лице от Русе могат да се разглеждат от служител в Бургас, като всеки чиновник ще получава само по една задача и няма да има право да я сменя с друга. Освен това, ако подавате заявленията си по електронен път,
плащате само 75% от дължимата такса.
Относно информацията, която ще бъде публична и достъпна за всички, вече няма конфликт със Закона за личните данни. Това означава, че ще се вижда цялото фирмено досие, но без персоналната информация за собствениците на дружеството.
От Агенцията по вписванията увериха също, че проблемът с висенето по опашките отдавна е отстранен. Това се случи след като бяха обособени отделни гишета за приемане на заявления, за извършване на справки, за издаване на удостоверения и за запазване на имена на фирми. Според изпълнителния директор на агенцията Даниела Митева броят на обработените документи дневно зависи от вида на заявените обстоятелства или заявените за обявяване актове. На ден могат да се обработват средно около 1000 пакета от документи.
След всичко казано дотук, съвсем нормално идва и въпросът възможно ли е бизнесмен в България да бъде щастлив? Да, определено… ако не му се налага да плаща излишно данъци или да се съобразява с
абсурдни регулаторни режими.
Е, освобождаването от взаимоотношения с бирниците няма как да излезе от сферата на мечтите, но що се отнася до премахването на тежките бюрократични спънки, има лъч надежда. Няма как да не отбележим, че приемането на Закона за търговския регистър бе крачка напред в полза на предприемачите. За съжаление, както с много други неща в милата ни родина и улеснената фирмена регистрация все още е само едно чудесно хрумване, което е много далеч от практическо реализиране.