Български предприемачи получиха ценни съвети за кандидатстване по финансираща програма

На 03 октомври в Представителството на Европейската комисия в България се проведе обучение на тема “Новости за европейското финансиране по Хоризонт 2020″. Събитието, насочено към представители на университети, научни организации и малки и средни предприятия (МСП), е организирано от Клуба по управление на знания, иновации и стратегии (КУЗИС). През двугодишната си история Клубът насърчава прилагането на постиженията на науката и най-добрите практики в областта на знанието, иновациите и стратегиите за управление на бизнеса в България. Една от ключовите му инициативи е Академията по иновационен мениджмънт и бизнес практиката за студенти АПИно.

Събитието откри Милена Колева от Академията по иновационен мениджмънт, която цитира статистика, че иновативните компании, които стратегически прилагат иновациите в своята дейност имат 17 % по-високи печалби. Тя разгледа иновацията в бизнес модела и акцентира върху т.нар. пробивна иновация. По думите й малките и средните предприятия могат да поемат риска да внедрят пробивна иновация в своята дейност като по този начин създадат нов пазар, с нови правила и практически без конкуренция. „Европейската комисия, когато подкрепя проекти за малки и средни предприятия, търси високорискови и пробивни иновации“, каза Колева като добави, че през 2015 г. ще бъде отворена поканата за иновации в бизнес модела.

Ръководителят на „Европейската мрежа в подкрепа на бизнеса“ към Българската стопанска камара Веселин Илиев очерта визията и обхвата на програма Хоризонт 2020, както и насочи вниманието към предизвикателствата пред българския бизнес. „Целите на тази програма не са да финансират дейността на предприятия или на научните институти“, каза той като акцентира на това, че целите са трудова дейност, научно-изследователска дейност, образование и др. Той насочи вниманието към стартиращия на 06 януари инструмент Fast track to innovation, който ще финансира бюджетни предложения до 3 милиона евро. Необходими условия за получаване на финансиране по този инструмент са наличието на план за комерсиализация с времева рамка и консорциум от минимум три партньора, уточни експертът. Очаква се по този инструмент финансиране да получат около 35-40 проекта от цяла Европа.

Гост-лекторът Бойко Аладжов от българската фирма Energy2Go представи проект за иновативна технология за производство на Ni-Zn батерии, участвал в оперативна програма „Конкурентоспособност“ през 2012 г. и кандидатстващ във финансиращата програма „Хоризонт 2020“. Той очерта основните предизвикателства пред кандидатстващите проекти – да се избере точната тема, иновативната идея да се пречупи през призмата на бизнес реализацията, идеята да е в съзвучие с европейското законодателство и да бъде в рамките на съществуващите разпоредби. „Трябва да се акцентира какво е съществуващото ниво на това, което се предлага. Едно от първите неща, които се проверяват е дали наистина има иновация и дали надгражда съществуващото ниво в разглежданата област. Това е отправна точка, за да се прецени полезността на проекта“, каза Бойко Аладжов.

Чуждестранният лектор на събитието Ксавиер Обри посочи, че Европейската комисия полага усилия да запълни празнината във финансирането на научно-изследователската дейнст и комерсиализацията на продуктите от нея. Той разгледа в детайли трите инструмента за финансиране – SME инструмента за МСП, инструмента с партньорсто и Fast track to innovation инструмента.  „И трите схеми са предназначени за научни институции, големите предприятия и МСП, но има разлика в обема на финансиране и начина на кандидатстване. На пръв поглед инструментът със съвместен проект изглежда труден, но не бива да се отхвърля“, каза Обри. При Fast track to innovation инструмента поне две от три дружества от консорциума трябва да са представители на промишлеността. При SME инструмента за МСП се финансират 100% от проектите в областта на образованието и здравеопазването, стана ясно още от думите му.

Своите съвети към предприемачите, търсещи финансиране за иновативната си идея сподели и Димитър Христов от консултантска компания Хирон-Мениджмънт консултинг. „Разглеждайте Комисията като един венчър фонд, а идеята си като бизнес. Разкажете за пазарната реализация на проекта, уточнете целите и времевия хоризонт“, посъветва той. 

Техническите аспекти на кандидатстването по програма „Хоризонт 2020“ разгледа Марионела Симова, член и съосновател на КУЗИС. Тя уточни, че е възможно един човек с неговия служебен имейл да регистрира колкото иска организации, както и да играе различни роли – на собственик на проекта, човек, който пише документацията и др. Всеки, който иска да разгледа базата на ЕК, трябва да се регистрира в системата ECAS.

Както Newbusiness.bg вече съобщи, скромното участие на България при първото набиране на проекти за финансиране от Европейската комисия по Хоризонт 2020 – Инструмент за МСП, завършило на 18.06.2014 г. без нито един одобрен за финансиране проект, провокира КУЗИС да организира обучение за представители на университети, научни организации и малки и средни предприятия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *