Все повече българи предпочитат да се разплащат с безконтактни карти

С близо 1.2 млн. безконтактни карти ще се разплащат българите през тази година, стана ясно от анализ на УниКредит Булбанк, представен днес от експертите на банката.  Очакванията са картовият пазар да се развива с бързи темпове. „Технически кризата свърши, както в Европа, така и в България в частност“, това заяви главният изпълнителен директор на банката Левон Хампарцумян. По думите му дали ни харесва това, което идва след кризата е отделен въпрос. Според банкера трябва да се предприемат стъпки за насърчаване на предприемачите. Доколко портребителите и бизнеса ще се почувстват уверени зависи от растежа на икономиката. През следващите месеци балансът, с който хората са свикнали да банкират, ще се промени. Безконтактните карти ще станат много по-удобни за потребителите. Но така, както телевизията не е убила киното, ще видим дълъг период на съвместно съществуване, обясни още Хампарцумян.

Според анализа на УниКредит Булбанк картовият пазар ще се развива с бързи темпове и броят на ПОС терминалите, на които да може да се плаща безконтактно, ще достигне 7500. Към момента в България има инсталирани в различни търговски обекти около 4000 ПОС терминала за безконтактни плащания, а клиентите използващи услугата са близо 60 хил. В синхрон с тенденциите в Европа, където безконтактните разплащания се развиват с изключително бързи темпове, УниКредит Булбанк предлага на своите клиенти нови дебитни и кредитни карти Visa Classic, MasterCard Standard, Debit MasterCard и V Pay. Чрез тях картодържателите могат да извършват безконтактни покупки на ПОС терминал без необходимост от въвеждане на ПИН код за суми до 25 лв. и без подпис на разписката. За суми над 25 лв. може да се плати по същия начин – нужно е единствено в допълнение да се въведе ПИН.

Безконтактни картови разплащания – сигурност и функционалност

Безконтактната карта притежава допълнителна функционалност, с която може да се плати безконтактно, но чрез нея могат да се извършват плащания и по познатия до сега начин – на ПОС терминал с четене на чипа или магнитната лента и задължително въвеждане на ПИН, на банкомат и в интернет. Самото безконтактно плащане протича по следния начин: касиерът въвежда сумата на ПОС терминала, клиентът доближава картата си до указаното на терминала място, терминалът издава звукова и светлинна сигнализация и покупката е извършена.

В постоянния стремеж за повишаване сигурността на картовите плащания и изграждане на устойчиво потребителско доверие към ползването на карти банките в България активно усъвършенстват платежните инструменти и прилагат добри практики от международните картови организации. Клиентите вече познават неуязвимата за скимиране V PAY карта, както и услугата „Сигурни плащания в Интернет“, даваща по-високо ниво на сигурност при онлайн пазаруването чрез допълнителна секретна парола. От друга страна, едно нововъведение в сигурността на картовите разплащания през последната година е услугата Activation During Shopping – автоматизирана система, която приканва потребителите да създадат своята персонална 3D Secure парола за сигурни плащания онлайн. Когато клиентът пазарува с картата си в Интернет, той получава покана от УниКредит Булбанк да я регистрира за услугата „Сигурни плащания в Интернет“. За да направи това, е необходимо да се въведе поисканата в съобщението информация и регистрацията завършва, след като клиентът създаде собствена секретна парола за плащане в мрежата, без допълнителна такса.

Ползи за търговците, които приемат безконтактни плащания

Търговците, които приемат безконтактни плащания, също се възползват от предимствата на стандарта – повишена бързина на плащане, намаляване на опашките и увеличаване на оборота. Този тип картови разплащания е особено подходящ в търговски обекти с голям човекопоток и сравнително ниска стойност на едно плащане – вериги за бързо хранене, супермаркети, кафета, бензиностанции, кина, публичен транспорт, увеселителни паркове, паркинги и др. Последните анализи на пазара показват, че използването на безконтактните плащания повишава с 30% оборотите на търговците заради по-големия брой хора, които могат да бъдат обслужени в рамките на работния ден.

Тенденции за 2014 г.

Развитието на безконтактните плащания несъмнено ще е основен фокус на банките в страната през 2014 г. Заедно с разширяването на картовия пазар, откъм брой на карти и активност на картодържателите, усилено ще се стимулират плащанията с безконтактни карти и ще се разширява мрежата от устройства с безконтактна функционалност. В България в момента са налични около 4 000 ПОС терминала. Очаква се до края на годината в България да бъдат издадени около 1.2 млн. безконтактни карти, които да се обслужват на 7 500 ПОС терминала с безконтактна функционалност. През тази година се очаква още: първи стъпки в картовите мобилни разплащания и парични преводи (чрез мобилен телефон); лоялни програми за картодържателите и заздравяване на партньорствата с ключови търговци; допълнителни иновативни методи за защита на картите и сигурността на картовите разплащания; разширяване на функционалностите и възможностите за обслужване на картови разплащания при малки и средни предприятия; развитие на мрежата на ПОС терминалите в по-малките населени места и по-малките търговски обекти; развитие на мрежата от терминалите за самообслужване при картово плащане; допълнително разширяване на предлаганите продукти и услуги за високия клас клиенти на банките; утвърждаването на серия продукти и услуги за ученици и студенти; развитие на електронната търговия, чрез увеличаване на виртуалните терминали и броя картодържатели, използващи услугата и др.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *