Представете си лицензионно споразумение за закупуване на семена, което позволява на фермерите да ги използват само един единствен път, а последните нямат право нито да ги размножават, нито да ги използват за изследвания или за други цели в бъдеще.

 

Въпреки че на повечето нормални хора може да им изглежда неестествено, именно такива са условията на договора за лицензирано използване на соеви семена на корпорацията Monsanto. Земеделието навлиза в ерата на патентованите, генетично модифицирани организми и правилата, познати в този бранш от хилядолетия, са на път да се променят.

 

Съвсем скоро Върховният съд на САЩ ще трябва да се произнесе по жалба от американски производител на соя, от когото Monsanto е поискала неустойки в размер на 84 456 щ. долара за „нанесени щети“ през 2009 г., поради неспазване на описаните по-горе лицензионни изисквания. Прегрешението на 74 годишния фермер е, че е използвал за разсад патентовано соево семе.

 

Делото поставя огромен брой въпроси за това, как ще се развива земеделието в епохата на патентните войни и до каква степен една компания може да защитава своите патенти, когато те се отнасят до самовъзпроизвеждащи се продукти (например растения). Цялата традиционна концепция за земеделие, при която част от една реколта често се заделя за да се осигури производството на следващата реколта.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *