Александър Александров
През януари 1998 г. губернаторът на щата Джорджия Зел Милър обявява, че всяка година ще заделя по 105 000 щ. долара от бюджета, за да осигури на всяко дете, родено в щата, аудиокасета или компакт диск с класическа музика. Защо му е да прави това? Причината се крие в явление, наречено Моцарт Ефект.
Това наименование обединява изследванията и твърденията, според които слушането на някои песни на Волфганг Амадеус Моцарт повишават (поне временно) нашата интелигентност и подобряват възможността ни да се справяме с мисловни задачи. Според някои изследователи, въпреки своето наименование, ефектът може да бъде наблюдаван и при слушане на музика от други класически композитори, включително Бетовен и Вивалди.
За първи път идеята за Моцарт Ефект е развита от френския изследовател Др. Алфред Томатис през 1991 г., който първоначално използва музиката на гениалния композитор за да лекува различни заболявания на слуха. В последствие обаче развива и идеята, че по този начин може да се развива и мисловната дейност. Днес този метод се използва от редица мениджъри и предприемачи, а от скоро навлиза с бързи темпове и в образователните среди в някои държави.
Към този момент изследванията по темата не са достатъчно и не всички потвърждават тезата на поддръжниците на Моцарт Ефект. Според някои проучвания, описаните музикални изпълнения действително могат да имат краткотраен благотворен ефект, но не и да пoвишат човешката интелигентност като цяло. Други учени твърдят, че музиката на Моцарт оказва влияние върху здравословното състояние на хората, но убедителни доказателства за това също липсват. Продължават изследванията по темата.