Според Евростат безработицата у нас за февруари е 12.4%. Компаниите правят преоценка както на настоящите, така и на бъдещите работни позиции в условията на съществуващия икономически спад, а проучвания показват, че е по-вероятно засегнати от безработицата да бъдат младите работещи.

 

Днешното „поколение Y” се дипломира и постъпвайки на работа родените между края на 70-те години на миналия век и 2000-та година често са засегнати от съкращения. Във времена на рецесия фразата „последният назначен е първият уволнен” звучи много вярно за много компании. „Поколението Y” никога не е преживявало рецесия, затова съвременният спад на икономиката може да му се отрази като шок.

„За „поколението Y” годините на обучение в университета би трябвало да са достатъчно условие за осигуряване на работа, но в съвременните икономически условия образованието вече не е такава предпоставка за сигурна прехрана, каквато беше преди. По презумпция работещите имат редица очаквания към работодателите, като например подходящ баланс между работа и личен живот, както и реална проява на т.нар. корпоративна социална отговорност (CSR). В този аспект на разбиране за характера на трудовия процес реалността на пазара на труда често се превръща в истински шок за по-младото поколение“ – обяснява Надя Василева,управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия.

 

„Назначаването на персонал на постоянен трудов договор е скъпо струващ процес, и въпреки че пазарът на труда се „залива“ от кандидати, работодателите ще продължават да гледат на временната заетост като мост към постоянните назначения докато настъпят времена на по-спокоен икономически климат. „Поколението Y” трябва да приема временните проекти като възможност, която му позволява да бъде активно на пазара и да добие по-добра представа за налични възможности, както и да придобие ценен опит и да стане по-търсено на пазара на труда. Временната заетост предлага много от ползите на постоянната заетост като например отпуск и болнични, както и важен опит в различни сфери на дейност“ – добавя Василева.

 

Според нея, при все по-конкурентния пазар, работодателите ще търсят предимно работници, които придобиват ценни умения и квалификации непрекъснато. Работата като доброволец, независимо дали в България или в чужбина, също ще бъде добре приета като индикация за упорит труд и желание за успех.

 

„За съжаление много от работодателите биха отхвърлили кандидатура за работа на представител на „поколението Y” в полза на кандидат, който има поне една или две години опит. Разумните работодатели биха заложили на млад кандидат, който не отговаря 100% на изискванията, но има потенциал, който може да бъде развит в последствие. За работодателя е от изключителна важност ангажираността на служителя и високата му отговорност към работата,” – казва в заключение специалистката от Manpower.

 

Тя даде следните съвети към младите хора, търсещи работа:

 

– Временна заетост – Временната заетост може да бъде много доходоносен начин на работа, който предлага различни варианти и гъвкавост на заетите. Временно заетите са традиционно по-привлекателни за работодателите по време на рецесия, така че търсещите работа могат да извлекат ползи от тази тенденция, както и да натрупат ценен опит.

 

– Адаптиране на очакванията – Това е съвет и към младите хора и към работодателите.

 

– Трудов опит – Приемете трудовия опит като трамплин към избраната от вас сфера на дейност. Той показва желание за успех и ангажимент към учене. Може да жертвате определен доход за известно време, но ползите в дългосрочен план ще ви се отплатят многократно.

 

– Усъвършенстване на уменията – Приемайте преквалификацията, за да може да увеличите своите възможности за наемане. Много компании, като Manpower например, предлагат различни обучения в процеса на работа за своите служители,  което е идеална възможност за тези, които искат да имат предимство пред конкуренцията.

 

А съветът на екипа на NewBusiness.bg както винаги е един и същ: помислете, дали вместо да търсите работа, не можете да стартирате бизнес и вие самите в бъдеще да разкривате работни места!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *