„Космическият асансьор“ представлява концепция за изграждане на конструкция, достигаща от Земята, до околоземна орбита, по която лесно и евтино да се извеждат хора и товари в космоса. Въпреки че съществува от близо сто години, тази идея все още се смята за неприложима. Ако тя се осъществи обаче, това ще даде тласък на редица нови сектори, като космическия туризъм, изграждането на орбитални хотели, добиването на ценни метали от астероидите и др.
Преди броени дни японската строителна компания Obayashi даде нов живот на тази концепция и обяви, че разработва проект за космически асансьор с височина 96 000 км., което е до самите предели на земната атмосфера. Още по-амбициозно звучи намерението на японците да реализират проекта до 2050 година.
Не е чудно, че те възнамеряват да използват за изграждане на съоръжението въглеродни нанотръби – единственият материал, открит до този момент, който е едновременно достатъчно лек и достатъчно здрав за подобна цел. Проблемът е, че количеството чисти въглеродни нанотръби, създадени до днес е изключително малко и все още не съществува метод за тяхното серийно производство. Изглежда, че от Obayashi очакват този проблем да е решен през следващите 40 години.
Компанията планира да задвижи кабината на асансьора с електродвигател. При скорост от 200 км./ч. той ще може да изпраща 30 души едновременно до геостационарна орбита за няколко дни. Преди няколко години NASA проведе конкурс със седемцифрена парична награда за създаване на кабина за подобен асансьор, а спечелилият проект предложи оригинално решение за задвижване чрез насочен към кабината лазерен лъч. Възможно е и японците да използват тази технология, която мнозина тогава определиха като транспортната концепция на 21 век.