Служителите на трудови договори продължават да се топят

Наетите лица по трудово и служебно правоотношение в края на септември 2009 г. намаляват с 2.7% спрямо края на юни 2009 г. и достигат до 2.34 милиона, сочат предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за третото тримесечие на годината. В сравнение със същия период на 2008-а спадът е още по-сериозен – с цели 6.3 процента, като най-засегнато е строителството (с 16.3 на сто по-малко наети лица).

Намалението през третото тримесечие на годината е най-сериозно в икономическите дейности „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване” – 14.0%, „Хотелиерство и ресторантьорство” – 13% и „Строителство” – 7 на сто. Увеличение на служителите през отчетения период с 1.9% се наблюдава единствено в областта на далекосъобщенията, създаването и разпространението на информация и творчески продукти.

През септември средната работна заплата в страната се е увеличила със 7 лв. в номинално отражение спрямо юни и е достигнала 594 лева. Спрямо второто тримесечие на годината обаче размерът й през третото тримесечие намалява с 0.9% до 583 лв., но на годишна база отбелязва увеличение с цели 11.5 на сто. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-високо намаление на средната месечна работна заплата, са: „Финансови и застрахователни дейности” – 12.1%, и „Държавно управление” – 4.8 процента. Секторите, които отбелязват ръст на възнагражданията спрямо миналата година, са „Култура, спорт и развлечения”  – 24.9%, „Строителство”  – 23.6% и „Операции с недвижими имоти” – 20.8 на сто.

По данни на НСИ най-високо средно месечно трудово възнаграждение през трето тримесечие на  2009 г. са получили наетите лица по трудово и служебно правоотношение в следните икономически дейности:

  •  „Производство и разпределение на електрическата и топлинна енергия и на газообразни горива” – 1 294 лева
  •  „Финансови и застрахователни дейности”  – 1 191 лева
  •  „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения” – 952 лева

Най-ниско платени са били наетите лица в икономически дейности:

  •   „Хотелиерство и ресторантьорство” – 382 лева 
  •   „Административни и спомагателни дейности” – 433 лева 
  •   „Други дейности”  – 441 лева.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *