Въвеждат световен данък върху финансовите транзакции на банките

Съединените щати подкрепят идеята на британския премиер Гордън Браун за въвеждане на световен данък върху финансовите трансакции на банките.
Това заяви днес на пресконференция в края на двудневната среща на министрите на финансите от Г-20 в Сейнт Андрюс, Шотландия, американският министър на финансите Тимъти Гайтнър, цитиран от ИТАР-ТАСС и БТА. Гайтнър се аргументира, че в случай на повторение на глобалната финансова криза, банките, а не гражданите, трябва да компенсират евентуалните загуби. „Банките не бива да очакват, че данъкоплатците ще ги спасят от собствените им грешки“, подчерта той.

Гордън Браун предложи в Сейнт Андрюс да бъде въведен световен данък върху финансовите трансакции на банките и събраните средства да бъдат съхранявани в специален стабилизационен фонд. ИТАР-ТАСС определя неочакваната според агенцията промяна в позициите на Великобритания и Съединените щати в подкрепа на този налог като сензацията на срещата на министрите на финансите от Г-20.

Когато журналисти припомниха на Гайтнър, че представители на правителството на президента Барак Обама определиха въвеждането на такъв данък като нежелателно, той отговори, че „времената се менят“.

Днешното развитие дава основание да се смята, че налагането на данъка е неизбежно, отбелязва ИТАР-ТАСС. Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан съобщи, че МВФ проучва въвеждането на налог за банките, пропорционален на поеманите от тях рискове, предаде Франс прес. Строс-Кан даде да се разбере, че според него предложението на Гордън Браун не е предпочитаното решение, тъй като, по технически причини, то „е много трудно, всъщност невъзможно“ за осъществяване.

Абсолютно не е нормално хора и компании да могат да предприемат непремерени рискове, за които после да плаща общността, подчерта в същото време управляващият директор на МВФ. Той допълни, че финансовият сектор, който носи по-големи рискове от останалите икономически сектори, трябва да поеме своя дял от риска. БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *