Инвестициите, търговията и туризмът вече пострадаха от негативните последици от гръцката нестабилност, но България се справя добре и съумя да запази фискалната си и макроикономическа стабилност. Това казва в интервю за AFP заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева.
Преките чуждестранни инвестиции, около 10 на сто от които традиционно са от гръцкия бизнес, спаднаха до около 1 млрд. евро тази година при над 9 млрд. евро през 2007 г. Спадът в експорта към основните пазари в ЕС и слабото вътрешно потребление доведоха до по-ниска прогноза за ръста на БВП догодина, но от друга страна България може и да спечели от близостта си до ядрото на дълговата криза – през последната година около 2000 малки и средни гръцки фирми са се регистрирали у нас, предимно заради по-ниските данъци, посочва АФП.
Медията припомня, че серии от строги мерки позволиха на правителството да запази публичните си финанси относително здрави. България е на път през 2011 година да задържи едно от най-добрите равнища на държавния дълг спрямо БВП в целия Европейски съюз – едва около 16 на сто. Бюджетният дефицит се очаква да падне под 2,5% от БВП през тази година и 1,3 на сто през 2012 година.
Правителството и местните анализатори са категорични, че опасенията относно влиянието на гръцката криза върху българския банков сектор са преувеличени, посочва още АФП. По думите на заместник-министър Пенчева, цитирана от агенцията, българските клонове на гръцките банки у нас са самостоятелни юридически субекти и са обект на регулаторните изисквания на Българската народна банка. Те са толкова сигурни, колкото и всяка друга банка, допълва Боряна Пенчева.