На 16 ноември официално отвори врати първата Библиотека на предприемача в България. Тя се намира в Института за пазарна икономика (ИПИ), на бул. Патриарх Евтимий, 22, етаж 3 и е създадена от организацията на млади предприемачи ABLE (Association of Bulgarian Leaders and Enterpreneurs, с подкрепата на ИПИ.

Годишният абонамент за достъп до библиотеката е 20 лв. за студенти и 40 лв. за всички останали, като срещу тази сума абонатите получават достъп до хиляди заглавия на български и на английски език, много от които сами по себе си струват повече от годишната такса.

Тематиката обхваща всички важни за предприемачите теми, като мениджмънт, лидерство, финанси, счетоводство, управление на хора, икономика, психология и взаимоотношения, водене на преговори и много други. Както споделиха създателите на библиотеката пред нашия сайт, амбицията им е тук българските читатели да могат да откриват не само издадени у нас книги, а и най-новите заглавия, които се превръщат в бестселъри в САЩ и Западна Европа, но все още липсват у нас.

Ето и кратко интервю пред NewBusiness.bg с Демир Тончев, един от основателите на ABLE и движеща сила за появата на новата библиотека:

ВЪПРОС: Как възникна идеята за тази библиотека?

ОТГОВОР: Идеята за библиотека на предприемача възникна след като прекарах пет седмици в САЩ по програма, финансирана от Финдация Америка за България. В нейните рамки обикаляхме университети, които са в топ 5 в сферата на предприемачеството в САЩ и заедно с още трийсетина човека слушахме лекции за предимствата на предприемачеството. Аз лично винаги съм се интересувал от тази тема, но именно тогава разбрах, колко важен социален аспект има тя – освен да правиш пари за себе си, също и да предоставяш стойност на всички участници – партньори, клиенти и др. Това е страхотна концепция.

След като се върнахме в България, решихме, че трябва да продължим да се развиваме в тази посока и е важно да не забравяме мотивацията, която сме получили. Затова създадохме организацията ABLE, чрез която искаме да дадем и на други млади българи това, което ние имахме възможност да получим.

ВЪПРОС: Какви са целите на тази организация?

ОТГОВОР: Най-важната ни цел е да засилим предприемаческото мислене у нас, да направим нещо различно, да променим нещо и да спомогнем за това България да се движи към по-добро бъдеще. Вярваме, че предприемачеството има ключово значение за това и в много страни по света отдавна са открили неговата роля. У нас обаче то не е толкова развито, липсва самото мислене и вярата, че този път е възможен за всеки. Също така предприемачеството често се свързва с провал тъй като много от стартиращите фирми фалират. Провалът, разбира се, плаши много хора и това ги кара да не рискуват да започнат свой бизнес. Този концепция трябва да се промени – провалът в повечето случай е просто стапало през което трябва да преминеш, за да станеш успешен. Надяваме се библиотеката и обществтото около нея ще вдъхне смелост на хората, които вече са се провалили и ще им помогне да започнат наново. В крайна сметка решихме, че библиотеката има потенциал да помогне за допринасяне на промяната в България и да подпомогне на предприемчивите хора да са в течение с тенденциите.

ВЪПРОС: Какво могат да получат посетителите в новата библиотека?

ОТГОВОР: Библиотеката на предприемача е място, където освен да четат книги, те ще могат също да се срещнат с други предприемачи, да намерят партньори, ментори, които вече са стартирали бизнес и имат някакъв успех. Идеята е да създадем място, на което активните хора да се събират и да обсъждат възможни партньорства. И най-важният резултат от съществуването на тази библиотека според мен трябва да е изграждането на начин на мислене – че предприемачеството е един невероятен път в живота, по който може да поеме всеки от нас, то е рисковано, но и много възнаграждаващо и може да помогне на всеки както да се развива, така и да допринесе за обществото около себе си.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *