Финансовият министър Симеон Дянков не спира да повтаря, че България е единствената страна, която не увеличава данъци в условията на криза и освен това от догодина осигурителната тежест ще бъде намалена с два процента… Е, на фона на всички скандали за ширещата се корупция и загубените милиарди от Европейския съюз, само това оставаше и налозите да вдигнат.
Когато кризата отмине, данъците дори могат да бъдат понижени допълнително, като например намалим ДДС, добави Дянков. Розовото бъдеще на страната ни засега обаче си остава твърде далече, както за бизнеса, така и за гражданите. А фактът, че депутатите отхвърлиха вчера, 4 ноември, предложението на Синята коалиция да се намали данъкът върху дивидента от 5 на сто на 1%, е достатъчно красноречив.
Всъщност около тази тема мненията са доста противоречиви и офанзивата за намаляването на налога се води почти всяка година. Според Българската стопанска камара (БСК) падането на данък дивидент няма да облекчи съществено бизнеса, но евентуално би привлякло чуждестранни инвеститори. По думите на експерти обаче тази стъпка трябва внимателно да се обмисли, защото не е ясно дали мярката ще стимулира кой знае колко икономиката ни. По принцип този налог трябва да насърчава инвестирането на печалбата от дейността и да ограничава източването на фирмите. С други думи, облагането на дивидентите стимулира собствениците да увеличават капитала на фирмите си с положителния годишен финансов резултат и по този начин да развиват дейността им, а в същото време охлажда ентусиазма им да източват свежи пари от тях. В момента у нас върху дивидентите, които български компании плащат на дружества в чужбина, се начислява 5% данък. До миналата година ставката беше 7 процента. Явно и през 2010-а ставката ще остане 5%, въпреки доводите, че намаляването и ще спомогне за запазване на доверието и за връщане на интереса на инвеститорите и също така ще гарантира свежи пари за родния бизнес.
След като правителството на тройната коалиция на БСП, НДСВ и ДПС изпълни заканата си и прие в края на миналата година въвеждането на нулева ставка за корпоративния данък за определени групи, сегашният парламент… я отмени. Това касае инвеститори, които вложат над 10 млн. лв. в селското стопанство, в преработвателната промишленост, във високите технологии, или в инфраструктурата, няма да плащат данък върху печалбата си за текущата година. Първоначалната идея беше нулевата ставка да важи за пет години при еднократна инвестиция от 10 млн. лв., но по настояване на БСП се прие облекчението да важи година за година. Ситуацията е сходна с тази около премахването на данъчните преференции за младите семейства с ипотечни кредити, от която в крайна сметка никой не се възползва. По думите на председателя на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова данъчното облекчение за големите инвеститори е въведено миналата година и представлява държавна помощ, за удължаването на която не е получено необходимото разрешение от Европейската комисия. Според нея този режим е бил въведен с лобистки цели. Бившият финансов министър Пламен
Орешарски обаче призова съпартийците си да не подкрепят отпадането на данъчното облекчение за предприятия с големи инвестиции. „Запазването на облекченията ще бъде плюс за инвестиционния климат, мярката чисто фискално няма да се отрази на бюджета“, заяви Орешарски.
От приетите на първо четене изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане стана ясно още, че данъкът за хазартните дейности от тото и лото, залагане върху резултати от спортни състезания и случайни събития ще повиши от 10 на 12 на сто. Промяната цели изравняване на облагането на всички организатори на хазартни игри и ако получи подкрепа ще влезе в сила от 1 януари 2010 година. По думите на заместник-министъра на финансите Владислав Горанов увеличаването на данъците върху тото, лотото, залаганията в спортни състезания и случайни събития ще донесе приходи в бюджета за около 12 млн. лева годишно. По-интересното е, че от „Демократи за силна България“ (ДСБ) и „Ред законност и справедливост“ настояват данъкът върху хазарта да се увеличи от 10 на 15%, като базата за облагане да остане сумата на всички залози.
В крайна сметка никой не обича да плаща данъци под каквато и да било форма. Но обикновено един налог се премахва само ако се очаква това да има за ефект бързо развитие на бизнеса, нарастване на износа, привличането на нови външни инвестиции или нещо подобно. Да видим тези изменения до какво ще доведат…