БАИТ участва в дискусии с държавната администрация

Председател на управителния съвет на БАИТ Теодор Захов, участва заедно със заместник министъра на трнаспорта Първан Русинов в дискусия на тема „Държавни политики и стратегии в сферата на ИКТ“.
В изложението си господин Захов заяви, че ИКТ бизнесът не е удовлетворен от степента, в която е въвлечен в изграждането на информационните системи на държавата, а това е абсолютно задължително и то в целия диапазон от дейности – от проектирането до обучението.  Той обърна внимание, че досега практиката е била държавата да не се вслушва в мнението на бизнеса и да игнорира всички негови съвети, искания и критики, вследствие на което резултатът е очевиден. В диалога с Първан Русинов има едно добро начало, каза той, но за да има ефективни информационни технологии в държавната администрация е необходима воля от цялото правителство за реорганизация и действие. „Частният сектор е готов да съдейства и негово неотменно право е да участва в изграждането на електронното управление на страната”, допълни още Теодор Захов.
По отношение на Информационно обслужване той потвърди желанието на бранша то да бъде закрито, за да се спре нелоялната конкуренция и другите порочни практики, които от много години пречат на нормалната бизнес среда. Привилегированата роля на държавната фирма се вижда и от факта, че нейният ръководител е на масата на дискусията, където извън спонсорите, които са по право на нея, няма нито една друга фирма, каза още Захов. 
Той поздрави община Габрово, като бялата ластовица по отношение на това, какво трябва да се прави в държавните организации, и то като се изразходват ефективно не големи финансови ресурси. Кметът на Габрово Томислав Дончев се оплака от липсата на среда за взаимодействие с другите участници в електронното управление и даде за пример софтуера за местни данъци и такси, който се обещава на общините от почти три години. Този софтуер отново е възложен директно на Информационно обслужване, в ущърб на частния сектор, а резултат няма, каза Захов.
Васил Величков, член на Управителния съвет на БАИТ, взе участие в дискусията „Публично-частното партньорство – инструмент за сътрудничество между ИКТ бизнеса и държавната администрация“. В основата си публично-частното партньорство е дългосрочно сътрудничество между публични и частни субекти с цел по-бързо и по-ефикасно предлагане на качествени публични услуги. Частните субекти трябва да поемат съществена част от риска и инвестиционното финансиране и да участват в разпределението  на приходите само ако осигуряват достъпност и качество на услугите. Сред многото възможности за публично частно партньорство Величков насочи вниманието към дълго чаканите услуги на електронното правителство, където този механизъм може да се прилага успешно. „Държавата не разбира от услуги, тя има добри традиции в бюрокрацията и това лесно може да се види ако сравните обслужването в държавните учреждения с това в частните фирми”, каза Величков. Фирмите от БАИТ и от целия ИКТ бранш могат да участват в ПЧП, поемайки отговорност за изграждането на инфраструктура и фронт-офиси, създаване на приложения, поддръжка на услугите и осигуряване обслужването на клиентите. Така част от риска и капиталовите инвестиции, за които няма пари в бюджета, могат се прехвърлят върху частни субекти, които ще бъдат силно мотивирани да осигурят качеството на услугите, ако искат възвращаемост на инвестициите. Разбира се, има множество услуги, за които държавата трябва да осигури длъжностни лица, които да са държавни служители.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *