По настоящем печалбите на юридическите лица в Австрия се облагат с 25% корпоративен данък. Интересното е, че дори и в години на икономическа стагнация юридическите лица са задължени да внесат в хазната минимален корпоративен данък в размер минимум на 5% от минимално предвидения дружествен капитал, дори и да не са реализирали печалби през отминалата икономическа година. За справка минималният дружествен капитал за едно австрийско ООД е 35000 евро. Минималният годишен корпоративен данък, което всяко ООД дължи на хазната е следователно 1750 евро. Този минимален корпоративен данък се дължи на тримесечие, като така предплатеният данък се приспада от дължимия в последващи години данък върху печалбата обложена с 25%.

За да се избегне дискриминация на местните капиталови дружества през последните години в Австрия бе въведен принципът, че и чуждестранните неограничено данъчно отговорни капиталови дружества ще дължат минималния корпоративен данък. Според австрийския данъчен закон, едно капиталово дружество е неограничено данъчно отговорно в Австрия, когато седалището му или мястото на управление се намира на територията на Австрия. Така например, когато едно дружество е регистрирано във Франция, но действителното място на управление на дружеството се намира в Австрия, то това дружество ще бъде неограничено данъчно отговорно в Австрия. По този начин на практика се приема, че седалището на такова дружество се намира там, където се взима основната част от стопанските решения на дружеството.

В случаите, в които правото на чуждестранното дружество не предвижда минимален дружествен капитал или предвижда такъв по-нисък от предвидения в Австрия, се приема, че дружеството има минимален дружествен капитал като австрийско ООД и за подобно чуждестранно дружество базата, върху която се изчислява дължимият минимален корпоративен данък е 35000 евро. По този начин чуждестранните неограничено данъчно отговорни дружества ще дължат на австрийската хазна минимален корпоративен данък в размер на 1750 евро.

До тази промяна минималният корпоративен данък се дължеше само от местни неограничено данъчно отговорни дружества, което бързо доведе до практиката да се регистрират дружества в други страни (например в Обединеното Кралство, където освен това би могъл да се избегне и високият минимален дружествен капитал), като по този начин се заобикаляше закона и се избягваше плащането на минималния корпоративен данък.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *