Малките и средни предприятия в България ще могат да получават кредити при преференциални условия, след като вчера бе подписано споразумението за стартиране на гаранционния фонд по инициативата Джереми. Петте банки, които ще обслужват процеса, са СИБанк, Уникредит Булбанк, ОББ, Прокредит банк и Райфайзенбанк България.
„Чрез инструментите на финансовия инженеринг по инициативата Джереми преместваме фокуса на финансирането от това „за какво има средства“ към това „от какво имам нужда““, заяви по време на церемонията министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайков. Той акцентира и върху анализа, мотивирал усилията на МИЕТ за подобряване достъпа на компаниите до финансов ресурс: „32 % от проектите на иновативни компании и над 30 % от тези за подобряване на технологиите и управлението в предприятията пропадат заради липса на средства“
„Освен гаранционния, в рамките на инициативата Джереми са структурирани няколко типа фондове за рисково финансиране, за да покрием нуждите на фирмите от финансов ресурс във всички етапи от развитието им“ – обясни заместник министърът на икономиката Евгени Ангелов. По думите на изпълнителния директор на Европейския инвестиционен фонд Ричард Пели по-ниските лихви и обезпечения по кредитите от гаранционния фонд ще стимулират инвестициите и растежа на малките и средните предприятия в България.
По линия на инициативата Джереми за гаранционния фонд са отделени над 150 млн. лева. Заедно с привлеченото финансиране, още през това тримесечие българските малки и средни предприятия могат да разполагат с над 800 млн. лева. С тези средства ще бъдат гарантирани преференциалните заеми, които избраните банки ще отпускат на малките и средните предприятия в страната. Благодарение на тази гаранция лихвите и изискваните обезпечения ще бъдат по-ниски от пазарните. Такова изискване е залегнало в договорите на всичките кредитни институции, които ще обслужват процеса.
„По Джереми сме договорили четири типа фондове – Гаранционен, Рисков, Фонд Растеж и Мецанин, чрез които малките и средните предприятия ще разполагат общо с повече от 1 млрд. лева под формата на рисково финансиране и преференциални заеми“ – добави министър Трайков. Около 340 млн. евро от тези средства ще бъдат осигурени по линия на ОП „Конкурентоспособност“, държавното участие е не повече от 60 млн. евро, а останалият ресурс ще бъде набавен от частния сектор.