На 15 юни т.г. Комитетът за вътрешния пазар и защитата на потребителите (IMCO – Internal Market and Consumer Protection Committee) към Европейския парламент разпространи резултатите от свое проучване за употребата на електронните подписи при електронните обществени поръчки.

Изследването се фокусира върху прилагането на Директивата за електронния подпис и електронните обществени поръчки като основни компоненти за създаване на истински цифров единен пазар в ЕС. То цели повишаване на информираността и разбирането за проблемите преди предстоящото преразглеждане на Директивата за електронните подписи, определени в Акта за единния пазар като ключов лост за икономическия растеж. 

Резултатите показват, че пазарът на електронни подписи не се е развил според първоначалните очаквания. „Макар всички държави-членки да са приложили общите принципи на Директивата за електронния подпис, съществуват голям брой различия в правното прилагане и тълкуване на конкретните разпоредби. Това се дължи предимно на значителния брой съществуващи бариери от правно и техническо естество, както и поради недостатъчното доверието на потребителите. Всички тези бариери ограничават оперативната съвместимост и трансграничното прилагане на електронните подписи.“ – се казва още в документа.

По отношение на електронните обществени поръчки участниците в проучването са изразили мнение, че те не трябва само да транспонират елементите от „хартиените поръчки”, а трябва да бъдат, като цяло, по-опростени и по-привлекателни, в сравнение с традиционните процедури. Сред основните проблеми пред по-широкото прилагане на електронните обществени поръчки са още езиковите бариери, прозрачността и нееднаквата стандартизация.

Проучването е достъпно тук.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *