Диверсификацията на трасетата и източниците за доставка на енергия към България и през България увеличава гаранциите, както за сигурността на местния пазар, така и за общия европейски пазар. За България и за Европа диверсификацията е ключов процес. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков при откриването на конференцията „Критичната енергийна инфраструктура – готови ли сме да посрещнем съвременните предизвикателства“. Форумът се провежда днес по повод Деня на енергетика под патронажа на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за втора поредна година.
Събрали сме се да отдадем значение на онази важна кръвоносна мрежа, без която организмът на България не може да работи, каза министър Трайков и поздрави българските енергетици с професионалния им празник. Той подчерта ролята на националната критична инфраструктура в системата на енергетиката като фактор за националната сигурност, но и гаранция за предоставяне на значими за хората услуги, като електро-, топло-, газо- снабдяване за потребителите и бизнеса.
„Тук не става дума само за сигурност, гарантирана заради аварии, природни бедствия и други форсмажорни обстоятелства. Става въпрос за гаранции, че над страната ни няма да бъде оказван натиск за постигане на чужди икономически или политически цели“, заяви Трайков. Това е начин да защитаваме суверенитета си (защото държавата е длъжна да гарантира на потребителите и на бизнеса нормални условия), и да запазим възможностите на страната за самостоятелно присъствие на сцената на икономиката и политика в балкански и европейски мащаб, категоричен бе министърът.
По думите му в икономически, в политически и в стратегически аспект, както и от гледна точка на националната ни сигурност, за България и важно да има алтернативи в енергетиката. Включително и за източниците, които ползва страната ни. Именно по тази причина освен междусистемните газови връзки и желанието за общ електроенергиен пазар в региона, за нас от особено важно стратегическо значение са собствените ни находища на въглища, разширението на хранилището в Чирен и изграждането на нови хранилища, собствения добив на газ, подкрепата за газопровода Набуко и възможността, която даваме за проучване на евентуални алтернативни газови източници, допълни Трайков. По думите му важно е значението на възстановяването на активните ни взаимоотношения с големи компании в сферата на ядрената енергетика, като Арева и Уестингхаус, както работата ни по общите проекти с руските партньори.
Политиката за енергийна сигурност присъства в новата Стратегия за национална сигурност, както и в новата Енергийна Стратегия, която акцентира върху намаляването на зависимостта от вноса на енергийни ресурси, подобряване сигурността на доставките, производството, преноса и разпределението на електроенергия и природен газ, развитието на международните енергийни проекти, повишаване сигурността и защитата на енергийната критична инфраструктура.
Приключени са преговорите с Румъния за определяне на обектите от Европейската критична инфраструктура в енергетиката, съобщи Трайков. Съгласувани са 20 обекта с трансграничен ефект върху общата енергийна система на Съюза. Предстои през юли да съгласуваме такива обекти и с Гърция. Съвместно с МВР, ДАНС и МО се работи по общи документи за прилагането на Директивата за защитата на европейската и национална критична инфраструктура (Директива 2008/114/ЕС). Готови са и текстовете в Закона за Енергетиката, свързани с ангажименти за защита на критичната инфраструктура.