Вече няма да се подават финансови отчети в НАП
Министерския съвет окончателно реши да вдигне акциза на цигарите на 76 евро на 1000 къса. Така най-евтините цигари през 2010-а ще струват 3.60 лева. Според приетите в четвъртък, 15 октомври промени в Закона за акцизите и данъчните складове от 41 лв. за 1000 къса + 40.50% от продажната цена акцизът на цигарите става 74 лв. за 1000 къса + 36% от продажната цена. Въвежда се и минимален общ акциз върху цигарите в размер на 137 лв. за 1000 къса. Изчисленията показват, че най-дълбоко ще бъде бръкнато в джоба на хората, които пушат от най-евтините марки цигари, чиято цена ще скочи с около 1.20 лева. Това се отнася за марките на „Булгартабак“ – „Мелник“, „Невада“, „Престиж“, „Арда“, „Хасково“, „Шипка“, „Кънтри“. В плановете на правителството е заложено от следващата година акцизът за керосина да бъде увеличен от 565 лв. за 1000 литра на 600 лв. за 1000 литра; за електрическата енергия за стопански нужди от 1.40 лв. за 1 мегаватчас на 2 лв. за 1 мегаватчас. Освен това ще бъде въведена система за продажба на маркирани горива – газьол и керосин, използвани за отопление и обработка на земеделска земя, с акцизни ставки от 50 лв. за 1000 литра. По думите на финансовия министър Симеон Дянков, това ще докара в държавния бюджет 232 млн. лв. допълнително за 2010 година.
„Във връзка с борбата със сивата икономика се приеха няколко мерки – маркиране на петролните продукти, най-вече газьол и керосин, използвани за отопление и обработка на земеделски земи с акцизна ставка от 50 лв. на 1000 литра. Идеята е този тип горива, които се ползват от по-ниски акцизни ставки, да се оцветяват. Според информацията, която имаме много от тях се отчитат за селскостопански нужди и се ползват с преференции, но всъщност се продават по бензиностанциите на общо основание. Освен това предвиждаме нулева акцизна ставка за смазочните масла, за да могат да попадат под митнически контрол. След тази промяна митничарите ще имат правно основание да проверяват дали нещо, което е декларирано като смазочно масло наистина е такова“, обясни Дянков след заседанието на Министерски съвет.
Относно другите налози, финансист номер едно увери, че няма да се повишават, а промените са по-скоро козметични. „Според записаните изменения в Закона за ДДС се въвежда дистанционна връзка на фискалните устройства с НАП. В момента такова свързване има само в големите търговски вериги, но не и в малките обекти, където всъщност се извършва контрабандата“, посочи още Дянков.
Съгласно законопроекта, фирмите вече няма да могат да ползват данъчен кредит за най-големите 4 x 4 автомобили. В момента дружествата имат възможност да си възстановят косвения налог при покупка на коли с 6 + 1 места, ако посочат, че возилото е товарно. С новите корекции в норматива, които предлага кабинета, предприятията ще могат да теглят данъчен кредит, ако возилото е 9 плюс 1 места. Целта е да се затвори вратичка за неправомерно източване на ДДС от хазната, тъй като много от въпросните „големи“ автомобили се регистрират като служебни, но се употребяват като лични.
Относно Закона за корпоративното-подоходно облагане е добре да споменем, че се отменят данъчните преференции за предприятия извършващи големи инвестиции над 10 млн. лева. Тази мярка беше „гордостта“ на кабинета „Станишев“. „Ние направихме анализ кой всъщност ползва тези преференции в последната година. Оказа се, че това са доста големи инвеститори.В същото време предприятия и производители се оплакват, че мярката ги дискриминира. Проведохме редица срещи с представители на бизнеса и те ни препоръчаха да отменим това облекчение, тъй като от него реално се възползват само чуждестранните инвеститори“, каза Симеон Дянков
Премахват се и изискванията предприятията да подават годишни финансови отчети в НАП. Сега те ще се подават само в Националния статистически институт. Така отпада необходимостта представителите на бизнеса да висят по опашки за да подадат документи и на двете места.
Също така финансист номер едно предлага да бъде отменено данъчното облекчение за млади семейства, което се изразява в намаляване на основата за облагане с данък с направени през годината лихвени плащания по ипотечен кредит, при определени условия. Според законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) това трябва да се направи… със задна дата. Мотивът е, че съществуващите разпоредби не са прецизни, което ще затрудни и дори направи невъзможно прилагането им. Освен това в са образувани преписки в Комисията за защита от дискриминация за наличие на дискриминация по признаци възраст и семейно положение.
Нека припомним, че тази идея бе лансирана от НДСВ и приета с пълно мнозинство от кабинета“Станишев“. С нея сумата на годишната данъчна основа трябваше да се намалява с направените през годината лихвени плащания върху 100 хил. лв. по ипотечни кредити на семейства, които имат граждански брак и един от съпрузите е на възраст до 35 години. Това облекчение бе предвидено при условие, че ипотекираният имот е единственото жилище за семейството. Според сметките на експерти излиза, че за семейство, изтеглило кредит от 50 хил. евро за 20 години, което за една година внася лихви приблизително от 7800 лв. и единият от съпрузите работи на трудов договор с брутна заплата от 1000 лв. на месец (или 12 хил. лв. за година), данъчните облекчения в случая ще възлизат на приблизително 780 лв. на година. За да се възползват от облекчението, младите семейства трябва да приложат към годишната си данъчна декларация копие от свидетелството за сключен граждански брак, справка за имотното си състояние, копие на договор за ипотечен кредит, погасителен план и документи, удостоверяващи направените вноски. Което на практика означава, че до момента никой не се е възползвал от поправката „Милен Велчев“ тъй като годишните данъчни декларации за 2009-а се подават от началото на 2010 година.
Тепърва предстои всичките данъчни закони да бъдат обсъдени и приети е пленарната зала на Народното събрание.
Повече подробности очаквайте в новия брой на NewBusiness.bg