В този материал сме събрали някои доста важни стъпки, които трябва да предприемете след регистрация на вашата фирма. Може да ви се стори, че те ще ви загубят време, но истината е, че ако ги направите от рано, ще си спестите доста в бъдеще. Ето ги и тях:

Издаване на печат на фирмата

По желание, направа на лого и/или уеб сайт на фирмата, както и визитки.

Закриване на набирателната сметка в банката и отриване на разплащателна

Ако сами ще извършвате плащания по банка от името на фирмата, е добре да си направите и електронно банкиране.

Решете как и кой ще води счетоводството на вашата фирма – счетоводител на трудов договор или външна счетоводна фирма!

Събиране на определен период от време на т. нар „поща” от банката – клона, които Ви обслужва. „Пощата” представлява хартиени разпечатки на движението по банковата сметка. Някои банки, предлагат извлеченията да се изпращат на e-mail на клиента автоматично или той сам да си ги разпечатва, като за такава онлайн комуникация, някои банки предлагат отстъпки от месечните си такси.

Осигуряване на Управителя/Управителите – от дата на стартиране на дейността на фирмата. Дата на стартиране се води- първа издадена фактура, получени или изплатени суми, регистрация на касов апарат и т.н. Осигуряването се извършва по договор за управление или като самоосигуряващо се лице.

Ако е като самоосигуряващо се лице- изготвяне и регистрация на самоосигурителна книжка, ако няма такава до момента. Подаване на декларация за започване на осигуряване, като самоосигурително лице.

Ежемесечно подаване на декларация по образец и изплащане на осигуровки

Препоръчваме ви да си извадите личният персонален код от НОИ, чрез него и ЕГН ще можете да проверявате ежемесечно, какви плащания и задължения има по Вашата осигурителна партида.

Издаване на електронен подпис- персонален на физическо лице, като Управител на фирмата или фирмен- директно на Юридическото дружество.

Регистрация на касов апарат, ако такъв е необходим- задължително се извършва след излизане на решението за регистрация на фирмата.

Регистрация по ДДС- доброволна или при оборот от 50 000 лева за 12 месеца назад. Ако се прави доброволна още в началото на дейността, се подава заявление за регистрация по ДДС. След излизане на решението за регистрация по ДДС, се издава ламинирано картонче, на което се записва датата на издаването му, ЕИК и името на фирмата. От датата на това картонче, фирмата има ДДС регистрация.

При излизане на ДДС регистрация всеки месец до 14-то число се подава ДДС декларация за изминалия календарен месец.

За издаването на фактури, можете да си купите празен кочан с фактури от най- близката книжарница, като изписвате на ръка, всички необходими атрибути и много внимавате в последователността на номерацията и датите. Има и по автоматизирани варианти за издаване на фактури – платени или безплатни (свободни) софтуери за издаване на фактури. Някои счетоводни фирми, предлагат като допълнителна услуга, фактуриране на Вашите клиенти с техен софтуер.

Постарахме се да съберем и систематизираме на едно място, основните първи действия, но те не са задължителни за всяка ново регистрирана фирма. Спецификата на съответния бизнес може да изисква други действия и да изключва някои от изброените.

Източник: LeadConsult

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *