Проектът Udance за създаване на организирани танцови събития в цялата страна, изградени на концепция за провеждане на танцови надигравания, спечели тазгодишното издание на състезанието за млади предприемачи Seed Challenge. Събитието събра на 4 декември в Аулата на Софийски Университет “Св. Климент Охридски” десетки млади хора, интересуващи се от стартиране на собствен бизнес. То e организирано от студентския клуб по предприемачество Start It Smart като продължение на провелата се в началото на годината надпревара Idea Challenge. На нея пет (от първоначално 40 участници) проекта с потенциал и желание да променят света около себе спечелиха менторство от различни бизнес организации, за да могат да превърнат идеите си в реален бизнес. Освен самата надпревара, събитието включваше интересна програма от уъркшопи, работилници за бизнес механики, както и играта “gameshop”, която започна предварително на сайта на състезанието. Преди това организаторите обясниха на присъстващите какво е бизнес механика, откроявайки шест основни компонента: стойностен модел, който поставя въпроса каква стойност искаш да създадеш с бизнеса си, какъв проблем решаваш и най-общо какво ще загуби светът, ако ти никога не стартираш своето начинание; маркетингов модел – как да комуникираш със света, че имаш определена стойност, която предлагаш; модел на продажби – как убеждаваш клиентите да купят от теб и да вземат предлаганата от теб стойност точно сега; модел за дистрибуция – как доставяш стойността от твоите ръце към ръцете на клиента; финансов модел – как все пак правиш пари и организационен модел – как е структуриран твоят бизнес.

Start It Smart представлява относително организирана и доста надъхана група от млади обикновени студенти с необикновени идеи. По собствените им думи, те имат огромното желание да допринесат за един по-добър свят и да покажат на младите хора, че всичко, което се случва около нас, е отражение на нашите действия. „Мислим за бъдещето и желаем личностно развитие, което да не пречи на околните. Искаме да бъдем част от решенията, а не проблемите и така да се запознаваме с хора като нас. Всичко това произлиза от разбирането, че ако сами не си помогнем, няма кой да го направи вместо нас. Защото, колкото и политизирано да звучи, когато човек реално вярва в нещо, то реално се случва“ – твърдят от организацията, а ние в NewBusiness.bg напълно споделяме техните идеи.

„Задачата на нашия клуб е да помага на другите да стартират компаниите си и ние измерваме успеха на клуба си с това на колко хора сме помогнали в това“ – заяви при откриването на Seed Challenge Димитър Караманчев, председател на Start It Smart. Той сподели с присъстващите интересна визия, наречена от него „Мечо Пух предприемачество“, която се базира на принципа, че колкото повече хора стартират бизнес, толкова повече бизнес ще има за всички. Димитър изрази също надежда, че онези от посетителите в съботната сутрин, които не се идентифицират като предприемачи, ще усетят нещо ново и ще помислят в тази насока.

Половин година след старта на състезанието, финалът Seed Challenge събра отново наградените отбори, за да проследи развитието им. Проектът Udance, постигнал най-сериозен напредък в реализирането на идеята си, беше обявен за абсолютен победител в надпреварата и получи финансиране в размер на 5000 лева, както и още шест месеца менторство от бизнес организациите, подкрепили състезанието. Той спечели в конкуренция с проектите Софийски Бухал за безпилотен летателен апарат за заснемане и локализиране на пожари и наводнения, следене на трафика и критични доставки, социалния интернет портал Balloon yourself, както и проект за достъпност и оптимизиране на уебсайтове, с цел осигуряване възможност за хора с увреждания да получат информацията, публикувана в интернет.

Проект Софийски Бухaл – Безпилотен летателен апарат

Проектът се състои в създаването на безпилотен летателен апарат, който ще извършва редица услуги за широк кръг от клиенти. Проблемите, които се очаква да решава, са свързани с използването на скъпа техника и човешки ресурс. Конвенционалните самолети и спътниците изискват прекалено много финансови средства и природни ресурси. Чрез използване на по-евтини методи създателите на проекта се възползват от тези недостатъци. Те възнамеряват да предложат заснемане на висококачествени въздушни снимки на по-ниски цени, наблюдение и локализиране без застрашаване на човешки живот, заснемане и предаване на видеоклипове без оператор на борда и дори експресни доставки на малки товари, до два часа, до всяко кътче на страната.

„Като бъдещи клиенти визираме: охранителни и транспортни фирми, рекламни агенции, телевизионни медии, фирми за картография и геодезия, общини и редица институции“ – посочват създателите на проекта. Те са улеснени от факта, че конкуренция почти липсва, пазарите са неразработени, а обществото се нуждае от евтини и достъпни услуги „Първоначално целим установяване на пазара чрез предлагане на малки и достъпни услуги. С подходяща  маркетинг кампания ние се стремим да спечелим по-големи клиенти за специализирани услуги“ – добавят младежите. Като последваща стъпка в развитието на бизнеса те обмислят продажба на самите безпилотни апарати.

В момента проектът е във фаза доразработване и усъвършенстване на летателния апарат (изпитвания на умален прототип в аеродинамичнa тръба) и доизготвяне на бизнес план. До края на първата година от стартирането на проекта безпилотният летателен апарат трябва да бъде напълно готов за експлоатация. Неговите създатели търсят сума около 100 000 евро, за създаването на апарата, стартиране на компанията, маркетинг и реклама, като очакват парите да бъдат изразходвани в рамките на първата година и половина от стартиране на проекта.

Проект BalloonYourself.com

Проектът се позиционира като алтернатива за всички, на които им е писнало всеки ден да четат поредната доза спам от facebook и да не откриват нищо забавно. Той представлява сайт, съчетаващ готини клипчета, статии и сайтове, позволяващ споделяне на съдържание от потребителите и други интересни опции.

Проект Достъпност на уеб сайтове

Хората с увреждания в Европа и най-вече в България продължават да бъдат изправени пред много пречки за използване на интернет базирани продукти и услуги в ежедневието си, които сега са основни елементи на социалния и икономическия живот. Такива проблеми в електронния достъп, могат да се срещнат в целия спектър на информационните и комуникационните технологии като телефонията, телевизията, интернет и самообслужващите терминали. Именно на тези предизвикателства са се заели да отговорят създателите на проекта, чрез разработването на приложение и създаването на екип от специалисти за валидация, който да подобри значително достъпността на информацията и предоставяните услугите на сайтовете.

Инструменти и методи за тестване на нивото на достъпност на страници съществуват, но автоматизирани приложения, извършващи поне част от работата – не. Според авторите на идеята, именно такива приложения могат да улеснят разработчиците (като им показват къде има проблемни елементи) и да дадат възможност на собствениците на страници лесно да проверяват достъпността им.

Ако имате оригинални идеи не забравяйте, че срокът за участие в тазгодишното издание на състезанието за стартиращи предприемачи Idea Challenge е удължен от 15 до 20 април. Това съобщиха пред NewBusiness.bg организаторите от студентския клуб по предприемачество Start IT Smart. Инициативата е насочена към студенти, които имат идеи за нов бизнес и искат да създадат свои компании.

Желаещите да участват могат да разкажат за своята идея на адрес http://planetpreneur.org/idea и да обяснят защо смятат, че тя ще бъде успешна (оценени ще бъдат целта, визията, екипа и монeтизацията на идеята). „Не пропускайте своята възможност да докажете, че можете да бъдете успешен!“ – добавят организаторите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *