Синдромът „Това не може да стане!“

Yes, It Is Possible! – един мой приятел неотдавна си отпечата фирмени фланелки с този надпис, в стремежа си да отучи всички свои служители от безкрайните „Това не може да стане“, които чуваше всеки ден в офиса. И тук не става въпрос за полети до луната или за околосветско пътешествие с балон. Понякога „Това не може да стане“ е най-лесното извинение за мнозина от нас да не свършим дори най-тривиалните неща. Достатъчно е да няма хартия в принтера, клиентът да не ни отговори на обаждането или пък компютърът в офиса да е повреден, за да ни обгърне блажено спокойствие, че просто няма как да си свършим работата.

Поне за мен, на този свят хората се делят на два типа. Такива, които търсят начин нещата да се случват и такива, които търсят причини нещата да не се случват. Вторите винаги имат своите оправдания и тези оправдания винаги звучат логично. Първите обаче са тези, които в крайна сметка носят просперитет за себе си и за всички наоколо.

Голямата разлика е, че те не обичат да използват израза „Не може“, а вместо това предпочитат да го заменят с въпроса: „Как може да се случи това?“ Ако клиентът ви не си отговаря на телефона, какви са другите начини той да бъде открит? А ако принтерът не работи, къде наблизо можем да използваме услуги за принтиране и в крайна сметка да разпечатаме нужните ни документи?

Повечето „неможе“-та си имат много лесно решение, но проблемът е, че повечето хора бъркат „това не може да стане“ с „няма да направя достатъчно усилия, за да открия как да стане“. Има разлика, нали? В някои случаи и първият израз е валиден. Ние например не можем да преодолеем скоростта на светлината или да изпратим човек на друга планета, макар, че и второто вече е под въпрос. Повечето „неможе“-та от нашето ежедневие обаче изобщо не са в тази група и единственият въпрос е дали сме мотивирани да ги направим, или не. Е, ако ще се занимавате с предприемачество, ще трябва да забравите този израз и да свикнете, че задачи, които за останалите хора влизат в графа „това не може да стане“, на вас ще ви се наложи да решавате в движение, без дори да се замисляте.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *