Можем ли да започнем бизнес без финансов директор

След близо пет години в частния бизнес ( в сектора на търговията), Стоян Иванов установява, че има нужда от помощ. Както повечето предприемачи обаче, в стремежа си да реализира по-високи печалби, да развива дейността си и да подобрява работата си, той пренебрегва някои важни финансови въпроси. Резултатът – тотално забатачено счетоводство (въпреки наличието на счетоводител), липса на конкретен финансов план, който да бъде следван и доста опънати  нерви. Малката фирма на Иванов обаче е доста стабилна, има добри пазарни позиции и лоялни и сериозни клиенти. Ето защо той решава да наеме „финансов директор“.

„Решението не беше лесно. Все още не знам  кога ще му дам пълен достъп до фирмените сметки и цялата дружествена информация, но си струва да опитам“, казва Стоян Иванов. Действително, решението да се открие подобна позиция във фирмата е сложно. Най-малкото защото тази длъжност на практика не генерира приходи, а разходите за заплата, осигуровки и работна среда на такъв кадър не са никак малко. Само че, мнозина експерти твърдят, че това е един добър начин фирмата да има изключителни финансови резултати и да реализира по-високи печалби. Всъщност, неефективността на доста от стартиращите предприемачи се крие именно във факта, че те се опитват да разбират от всичко, дори от счетоводство и финансови анализи на бизнес средата. Няма как човек да бъде специалист във всяка област, така че един финансов директор може и да успее да върне инвестицията, която ще направите за назначаването му… Ако имате тази възможност, може би си струва да опитате!

Ето и някои опорни точки, които ще ви помогнат при взимането на решението дали се нуждаете от подобен човек във вашето дружество:
    * Редовно получавате финансови „изненади“ под формата на банкови съобщения за закъснели вноски, данъчни санкции или необичайни финансови отчети от счетоводителя;
    * Редовно се чувствате претоварени от финансовите изисквания на вашия бизнес;
    * Не водите добри отчети за паричните потоци на фирмата си и трудно намирате време да следите движението по сметките и преводите;
    * Не планирате ефективно и не следите регулациите и данъчни промени в страната.

Що се отнася до Стоян Иванов, той се ангажира да работи със своя финансов директор в продължение на шест месеца. След това, ако е спечелил доверието му и разходите за заплата са започнали да се връщат под формата на нови приходи, назначението му ще бъде постоянно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *